Wrocław: Na jednym bilecie pociągiem i MPK. Umowa podpisana, wchodzi w życie 1 sierpnia [ZASADY]
Umowa między Gminą Wrocław i przewoźnikami kolejowymi Polregio oraz Koleje Dolnośląskie jest już formalnie podpisana. Od czwartku, 1 sierpnia 2024 roku, pasażerowie znów będą mogli korzystać z połączeń regionalnych w ramach biletu MPK.
We wtorek nastąpiło oficjalne podpisanie umowy, jednak prawdziwe dokumenty zostały już podpisane w ubiegłym tygodniu, by porozumienie mogło zacząć funkcjonować od 1 sierpnia. Władze miasta po latach bojów doszły w końcu do porozumienia w zależnymi od samorządu spółkami kolejowymi i przywrócona zostaje możliwość korzystania z pociągów na terenie miasta.
Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz podkreślał, że jest to spełnienie ważnej obietnicy wyborczej i przykład dobrej współpracy miasta z województwem.
– Chciałem podziękować panu prezydentowi i pani wiceprezydent za wizję i otwartość na to, żeby osiągać porozumienie ponad podziałami politycznymi, dla dobra mieszkańców Wrocławia i Dolnoślązaków. Gdyby nie państwa otwartość, zaangażowanie i determinacja, zaangażowanie współpracowników po obydwu stronach, i urzędu marszałkowskiego, i urzędu miasta, tego porozumienia pewnie dzisiaj by nie było – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, który podtrzymał postulat utworzenia wspólnego biletu na wszystkie środki transportu w całym regionie.
– Jestem przekonany, że tych dobrych pomysłów i rozwiązań dla wrocławianek, wrocławian, ale także Dolnoślązaczek i Dolnoślązaków będzie jeszcze więcej – dopowiadał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
W tym roku miasto wraz z partnerami zapłaci przewoźnikom kolejowym 15 mln zł. W kolejnych za honorowanie biletów miasto płacić będzie 33-37 mln zł rocznie w zależności od wsparcia ze strony partnerów (w projekt włączyło się m.in. starostwo powiatowe oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska).
Wspólny bilet na kolej i MPK we Wrocławiu – zasady
Możliwość korzystania z pociągów na bilecie MPK Wrocław odbywać się będzie na zasadach zbliżonych do tych, na których system funkcjonował już w latach 2013-2021.
Z połączeń kolejowych od 1 sierpnia 2024 r. korzystać będzie można posiadając:
-
ważny imienny bilet okresowy na więcej niż jedną linię MPK (np. 7-dniowy, 30-dniowy, 60-dniowy, 180-dniowy, 365-dniowy lub semestralny),
-
ważny okresowy bilet 30, 60 lub 90 dniowy,
-
ważny bilet czasowy na co najmniej 24 godz., wcześniej skasowany w pojeździe MPK,
-
bilet pracowniczy.
W pociągach obowiązywać będą takie same ulgi, jak w pojazdach MPK. Bezpłatnie z połączeń korzystać będą mogły m.in. osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci.
Na powyższych zasadach można będzie korzystać z połączeń kolejowych na trasach wewnątrz Wrocławia oraz do i ze stacji Iwiny (leżącej przy granicy z Jagodnem).
NA TYCH LINIACH SKORZYSTASZ Z POCIĄGU W RAMACH "WSPÓLNEGO BILETU":
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach