Wrocław: Na Rynku odbędzie się specjalne widowisko z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W najbliższy czwartek w całej Polsce upamiętniona zostanie 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu poza oficjalnym apelem, z okazji rocznicy na Rynku zobaczyć będzie można widowisko teatralno-muzyczne „Godzina W Obrazach”.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. Tradycyjnie już „Godzina W”, i w tym roku zostanie upamiętniona we Wrocławiu. Oficjalne uroczystości odbędą się przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej (przy fosie między pl. Wolności i Świdnicką).
Po oficjalnych uroczystościach będzie można przejść na Rynek, gdzie zaplanowano specjalne widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z pierwszych dni wybuchu Powstania.
– Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura. Całość wykonana przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołuje historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni. Usłyszymy aranżacje na małą orkiestrę tak znanych utworów, jak np. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”. Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś – zapowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia, które obok Urzędu Miejskiego Wrocławia jest organizatorem koncertu.
Wydarzenie rozpocznie się ok. godz. 19:00 przy kamieniczkach Jaś i Małgosia. Wstęp wolny.
O Powstaniu Warszawskim
1 sierpnia 1944 roku o godzinie W (17:00) wybuchło w Warszawie powstanie, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich jeszcze przed wejściem w Armii Czerwonej do miasta. Walki po 63 dniach się zakończyły przegraną, ale bohaterstwo powstańców nie poszło na marne. Pamięć o zmaganiach z okupantem, o daninie krwi, jaką złożyli żołnierze Armii Krajowej oraz cywilni mieszkańcy Warszawy jest obecna również i dziś. Szacuje się, że kilka tysięcy mieszkańców stolicy zostało po upadku Powstania Warszawskiego wywiezionych przez Niemców do zlokalizowanych w ówczesnym Breslau i okolicach filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen czy obozów pracy. Około 300 osiedliło się po II wojnie światowej w stolicy Dolnego Śląska, włączając się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta. Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia – moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki…
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
