Dziś pierwsze sesje nowych Rady Miejskiej Wrocławia i Sejmiku Dolnośląskiego. Ślubowanie złoży też prezydent Jacek Sutryk

Wroclife • 2024-05-07

We wtorek, 7 maja o godz. 13:00 w Starym Ratuszu odbędzie się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej Wrocławia. Podczas tego wydarzenia ślubowanie złożą radni oraz wybrany na drugą kadencję prezydent Jacek Sutryk.

Jacek Sutryk choć na stanowisku zostaje, na rozpoczęcie drugiej kadencji ponownie będzie musiał złożyć ślubowanie. Zgodnie z przepisami odbywa się ono na pierwszej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, która również tego dnia zostanie zaprzysiężona.

Sędzia Maciej Skórniak, który pełni funkcję Komisarza Wyborczego we Wrocławiu I termin pierwszej sesji wrocławskiego samorządu wyznaczył na wtorek, 7 maja 2024 r. o godz. 13:00 w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza.

Ceremonia rozpocznie się od wręczenia zaświadczeń o wyborze radnym. Następnie rajcy złożą ślubowanie. Dopiero po tym zaświadczenie o wyborze na drugą kadencję otrzyma Jacek Sutryk. Dopełnieniem formalności będzie złożenie ślubowania o treści:

  • Obejmując urząd Prezydenta Miasta Wrocławia, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.

Protokół przewiduje też możliwość dodania zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.

Ostatnim punktem sesji rady miejskiej będzie wybór jej przewodniczącego.

W nowej Radzie Miejskiej Wrocławia samodzielną większość mają radni wybrani z listy Koalicji Obywatelskiej. Do koalicji rządzącej najpewniej dołączy także Lewica oraz radny Jarosław Krauze wybrany z poparciem prezydenta Sutryka.

Rusza także sejmik

Także we wtorek (o godz. 11:00) odbędzie się też I sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Tu po złożeniu ślubowania przez radnych wybrany zostanie przewodniczący sejmiku. W harmonogramie pierwszej sesji nie ma na razie punktu dotyczącego wyboru marszałka. W województwie, inaczej jak w przypadku miasta, marszałek nie jest wybieranych w wyborach, a wybierają go (wraz z pozostałymi 4 członkami zarządu) radni.

Najważniejszym pytaniem w przypadku władz województwa jest: kto zostanie marszałkiem? Tu najczęściej wymieniane jest nazwisko posła Michała Jarosa, którego miałąby poprzeć koalicji Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi (z lub bez Lewicy - ugrupowanie to ma 1 radną, jej głos nie jest jednak potrzebny do przegłosowania kandydatury marszałka). W kuluarach lokalnej polityki od pewnego czasu nieoficjalnie mówi się też o innym wariancie, w którym marszałkiem miałby zostać Paweł Gancarz z PSL - takie rozwiązanie mogłoby być możliwe, gdyby Trzecia Droga skonstruowała koalicję z PiS i Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Najpopularniejsze