Wrocław przekaże 600 tys. zł mieszkańcom, którzy zdecydują się używać deszczówki zamiast wody z wodociągów
W tym roku w sumie 600 tys. złotych dostaną mieszkańcy Wrocławia, którzy wezmą udział w programie „Złap Deszcz”. Nasze miasto od 2019 roku wspiera budowę przydomowych instalacji do gromadzenia deszczówki, która może posłużyć m.in. do podlewania ogrodów.
Przyjmowanie wniosków ruszyło 25 marca. Warto się jednak pospieszyć, bo w ubiegłym roku niewiele mniejsza pula pieniędzy rozeszła się w zaledwie dwa tygodnie. Tym razem do podziału jest 600 tys. zł. O dofinansowanie w wysokości maksymalnie 5 tys. zł mogą ubiegać się właściciele indywidualni, którzy chcą wybudować instalację na swojej posesji, zaś o 10 tys. zł mogą starać się wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Co istotne inwestor z własnych pieniędzy musi wyłożyć minimum 20% kosztów inwestycji.
ZOBACZ PRZYKŁADOWE REALIZACJE Z PROGRAMU "ZŁAP DESZCZ":
– Poprzez programy edukacyjne, w tym Złap Deszcz, zwracamy uwagę naszym mieszkańcom, że woda deszczowa to zasób, który warto zatrzymać i wykorzystać w ogrodzie czy na balkonie. Zaczynając od małych kroków, bardziej świadomie podejmujemy te większe decyzje, mające wpływ na to, że będziemy żyli w zdrowym, zielonym mieście – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego.
W trakcie pięciu ostatnich lat z budżetu Wrocławia na program wydano już prawie 2,5 mln zł, dzięki którym mieszkańcy wybudowali ok. 700 proekologicznych instalacji. Na tę liczbę składa się 456 naziemnych zbiorników przyrynnowych, 196 podziemnych zbiorników na wody opadowe wraz z instalacją, 20 studni chłonnych i muld, 22 ogrody deszczowe, 1 zielony dach.
Zbieranie wody deszczowej i roztopowej to nie tylko korzyść w postaci niższych rachunków za wodę dla samego mieszkańca, ale też i niemały pożytek z punktu widzenia natury. Takie działanie wpływa na poprawę retencji wody w ogrodzie czy na zielonym podwórku. Zmniejsza się ilość odpływających wód i wzrasta zasilanie wód podziemnych. Dodatkowo w przypadku budowy ogrodu deszczowego, instalacja taka ma walor estetyczny i staje się ozdobą nieruchomoci.
Przyzwane przez miasto dofinansowanie może obejmować zakup niezbędnych elementów, które wchodzą w skład systemu deszczowego, montaż, wykonanie robót (w tym ziemnych) oraz odtworzenie nawierzchni po zakończeniu robót.
Program "Złap Deszcz" to niejedyne działanie miasta w zakresie retencji wód opadowych. W ubiegły weekend we Wrocławiu powstał Park Krzycki, który jest naturalnym korektorem wód opadowych. Więcej:
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
