Wrocław: Fluoresceina w sieci Fortum. Jeśli masz w domu zieloną wodę, natychmiast to zgłoś!

Wroclife • 2024-02-07

Barwiąca na zielono wodę fluoresceina zostanie wprowadzona w najbliższych dniach do instalacji sieci ciepłowniczej Fortum. Jeżeli zauważycie charakterystyczne zabarwienie podczas korzystania z wody z kranu, natychmiast zakręćcie ją i zawiadomcie o tym służby.

Wprowadzenie substancji do sieci to działanie zaplanowane przez spółkę Fortum. Ma ono na celu sprawdzenie szczelności sieci ciepłowniczej, a w szczególności tego, czy woda służąca jako nośnik ciepła nie przedostaje się przypadkiem do instalacji wodociągowej.

– Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowanie mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci – informuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Od czwartku (8 lutego) kontrola ta będzie prowadzona w obrębie sieci ciepłowniczej zasilanej z elektrociepłowni Czechnica czyli w południowo-wschodniej części Wrocławia.

Metoda analizy jest prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku. W takim przypadku należy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993 i nie korzystać z zabarwionej wody.

Najpopularniejsze