Rekord wrocławskiego zoo i fundacji. Prawie milion złotych na zagrożone gatunki
Dokładnie 916 tys. zł – tyle w 2023 roku zebrała działająca przy wrocławski zoo Fundacja Dodo. Organizacja zajmuje się finansowaniem ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. W ostatnim roku fundacja zaangażowała się w 32 projekty na 4 kontynentach.
Wśród zwierząt objętych pomocą fundacji nalazły się m.in. tygrysy sumatrzańskie, lemury katta, pantery śnieżne, pingwiny przylądkowe, orangutany borneańskie, kanczyle srebrzyste (zwane potocznie myszojeleniami oraz pangoliny.
Wpływy na konto fundacji rosną z roku na rok. W 2022 gdy uzbierano 834 tys. zł, władze zoo chwaliły się rekordem. Kolejny padł w ubiegłym roku, kiedy to udało się uzbierać 916 tys. zł. Pieniądze na konto fundacji wpływają zarówno od indywidualnych darczyńców, ale też z dodatkowych dopłat do biletów do wrocławskiego Ogrodu czy pakietów startowych biegu Wild Run. To ostatnie źródło przyniosło fundacji aż 88 tys. zł dochodu. Rekordowy był też wpływ z 1,5% podatku przekazywanego przez osoby składające formularze PIT. Pieniądze na rzecz fundacji były zbierane też podczas innych lokalnych imprez.
Fundacja w ostatnim czasie sfinansowała projekty mające na celu ochronę rzadkich gatunków zwierząt na 4 różnych kontynentach. Wśród nich było m.in. ustawianie fotopułapek i wsparcie lokalnego patroluw Azji Południowo-Wschodniej zajmującego się usuwaniem wnyków. Fundacja finansowała także m.in. projekt projekt badawczy, którego celem było znalezienie pozostałych populacji kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie oraz budowa wybieg do hodowli zachowawczej tego gatunku.
– Niezmiennie, od początku naszego utworzenia w 2016 roku, cieszymy się, że mamy możliwość wspierać tak wyjątkowe projekty w Azji, Afryce czy w Polsce dzięki inicjatywom podejmowanym przez nas, a także dzięki wspaniałym darczyńcom i sponsorom. Wiemy, że potrzeby są ogromne i niestety degradacja środowiska oraz kłusownictwo ciągle mają miejsce. Wierzymy, że warto podejmować nasze działania ochroniarskie i przekierowywać środki do dalekich zakątków świata w celu ochrony zagrożonych, często endemicznych gatunków zwierząt – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO. – Wszystkie organizacje, które otrzymały w 2023 roku środki od zoo i DODO bardzo dziękują Państwu, doceniają te działania. Mamy nadzieję, że w 2024 roku uda nam się powtórzyć sukces. Już dziś bardzo prosimy pamiętać o Fundacji Zoo Wrocław Dodo przy rozliczaniu podatku dochodowego za 2023 rok – dodaje.
Organizacja chwali się też licznymi sukcesami w dziedzinie ochrony gatunków. Jednym z najbardziej sensacyjnych doniesień była zmiana statusu oryksa szablorogiego z „wyginął w naturze” na „zagrożony wyginięciem”.
– To oczywiście nie sukces tylko naszego zoo i fundacji. Działania na rzecz tego gatunku podejmowało i ciągle podejmuje bardzo dużo ogrodów zoologicznych, rządów państw, organizacje non profit od wielu dekad. Fakt, że z ZOO Wrocław i z Fundacji ZOO Wrocław – DODO od 2017 roku płyną środki na projekty reintrodukcji oryksów do Sahara Conservation Fund oraz Marwell Wildlife – organizacji bezpośrednio zaangażowanych w ochronę tych zwierząt – bardzo nas cieszy – mówi Marta Zając, dyrektor generalna wrocławskiego zoo.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
