Wrocław uruchamia program „Nasze Podwórko”. Będzie można wydzierżawić podwórko za złotówkę i 100 tys. zł na remont
Program Nasze Podwórko to nowa propozycja władz Wrocławia dla wspólnot mieszkaniowych, które chciałby wziąć w zarząd należące do gminy podwórka. Wspólnoty w zamian mogłyby liczyć na 100 tys. zł dofinansowania do remontu, a koszt dzierżawy terenu wyniósłby symboliczną złotówkę.
Od października wspólnoty mieszkaniowe we Wrocławiu mogą na preferencyjnych warunkach wydzierżawić podwórka. Dodatkowo w ramach programu jednostki te mogą ubiegać się o maksymalnie 100 tys. zł dotacji na remonty. W programie chodzi o to, by wspólnoty mogły zarządzać nie tylko budynkami, ale też i terenami przyległymi do budynków, z których korzystają mieszkańcy.
– Stawiamy na dobrosąsiedzką współpracę i zachęcamy współwłaścicieli, wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie z jednego podwórka do podjęcia stosownej uchwały i zawarcie wspólnej dzierżawy terenu za 1 zł – wyjaśnia Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UM Wrocławia. – Co ważne, dzierżawa w wysokości 1 zł netto rocznie może obejmować całość podwórka lub jego fragment wydzielony w sposób naturalny ogrodzeniem, zielenią lub ciągiem garaży – dodaje urzędnik.
Wspólnoty w ramach programu za symboliczną złotówkę mogą przejąc podwórka. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem ich utrzymania, ale daje możliwość dostosowania funkcji podwórza do indywidualnych potrzeb mieszkańców danej wspólnoty. Po wydzierżawieniu podwórza od miasta, wspólnoty autonomicznie będą mogły decydować o tym, że na podwórzu powinny znaleźć się kwietne rabaty, place zabaw czy miejsca parkingowe.
Zachętą do dzierżawy ma być dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, jakie wspólnoty mogą otrzymać z budżetu miasta na określone działania.
– Na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe – wymienia Monika Tendaj-Bielawska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. Te ostatnie z zastrzeżeniem, że nie mogą stanowić więcej niż 60% terenu.
– Przekazując mieszkańcom zarządzanie najbliższym terenem miasto daje możliwość realizacji własnych inicjatyw poprawiających funkcjonalność i estetykę przyległych do budynków terenów, ale przede wszystkim budowania poczucia wspólnoty wśród mieszkańców i utożsamiania się z najbliższym otoczeniem. Promujemy i nagradzamy dobrosąsiedzkie relacje i wspólne inicjatywy – podkreśla prezydent Jacek Sutryk. – Oprócz kompleksowych rewitalizacji wnętrz, których w latach 2021-2024 przeprowadzimy 35, chcemy zachęcać mieszkańców do oddolnych inicjatyw, by mieli wpływ na poprawę jakości najbliższego otoczenia – dodaje.
We Wrocławiu jest blisko 1000 wnętrz i kwartałów podwórzowych. W większości dużych o powierzchni ponad 1 ha, ale nie brakuje też mniejszych, kameralnych, którymi mieszkańcy opiekują się w wolnym czasie jak swoimi, sadząc rośliny i wykonując prace ogrodnicze.
– Każde podwórko to trochę inna historia. Oczekiwania użytkowników determinuje dominująca grupa mieszkańców - osoby starsze mieszkające niekiedy w jednym miejscu przez całe życie czy rodzice z małymi dziećmi. Jako zarządcy spotkaliśmy się już z mniej standardowymi oczekiwaniami jak sąsiedzkie stoły czy wieszaki na bieliznę. Tym programem pozostawiamy mieszkańcom dowolność w kreowaniu najbliższej przestrzeni – zaznacza Monika Tendaj-Bielawska.
Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie odpowiadają zarządcy terenów gminnych: spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.
Miasto nie wprowadza limitu realizowanych zadań, nie ma też ograniczonego czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach. Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach