Wrocław: Zwolnienie z podatku dla posiadaczy fotowoltaiki i pomp ciepła będzie obowiązywało dłużej
Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia do czerwca przyszłego roku przedłużona zostaje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z podatku dla mieszkańców korzystających z odnawialnych źródeł energii. Propozycja skierowana jest do osób czerpiących energię z fotowoltaiki, kolektora słonecznego i pomp ciepła.
Władze Wrocławia od lat promują wykorzystanie tzw. zielonej energii stąd decyzja o przedłużeniu zwolnienia z podatku od nieruchomości. Mogą się o nie ubiegać osoby, które zainstalują w swoich nieruchomościach panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory
– Teraz, decyzją miejskich radnych, przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
– Wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych – dodaje skarbnik.
Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1500 zwolnień na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.
– Łączna powierzchnia objęta zwolnieniami to już ponad 114 hektarów. To obszar odpowiadający trzem Kępom Mieszczańskim czy siedmiu osiedlom wielkości Nowych Żernik – mówi Marcin Urban.
Jak uzyskać zwolnienie?
-
Uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
-
Wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji (np. fakturę z potwierdzeniem przelewu, umowę o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji).
-
Osoby fizyczne dodatkowo dołączają do dokumentów korektę deklaracji lub deklarację (IN-1).
Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej.
Co ważne, minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację odnawialnego źródła energii musi wynosić 15 tys. zł brutto.
Poza wspieraniem prywatnych właścicieli i spółdzielni, wrocławski magistrat sam też wdraża zieloną energię we własnych budynkach.
– Oprócz prywatnych firm i mieszkańców, z energii słonecznej korzysta również 18 szkół, przedszkoli czy żłobków oraz 6 jednostek kultury. To także obiekty sportowe czy Centra Aktywności Lokalnej – wylicza Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii. – Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się z kolei na terenie Tarczyński Areny i składa się z ponad 1200 paneli – dodaje.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach