We Wrocławiu działa już pond 7 tys. instalacji fotowoltaicznych
Odnawialne źródła energii zyskują popularność wśród wrocławian. Samych instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu jest już ponad 7 tys. Urzędnicy szacują, że ich łączna moc to 60 gigawatogodzin, co rocznie przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla o 40 tys. ton.
W naszym mieście instalacje fotowoltaiczne powstają nie tylko na prywatnych domach, ale też i blokach zarządzanych przez spółdzielnie oraz instytucjach publicznych.
– Niezwykle cieszy, że wrocławianie doceniają potencjał odnawialnych źródeł energii. Jako miasto również chcemy podążać tym trendem i zależy nam na wytwarzaniu czystej energii. Tak, by obiekty należące do miasta, w coraz większym stopniu były zasilane energią słoneczną – komentuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Największa farma fotowoltaiczna w naszym mieście funkcjonuje przy stadionie Tarczyński Arena. Składa się z 1,2 tys. paneli, które w słoneczne dni są w stanie zapewnić 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania kompleksu biurowego w koronie stadionu (20 różnych firm, w których zatrudnionych jest 500 osób).
Inną ciekawą miejską instalacją jest ta na dachu zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej. Energia słoneczna jest tu wykorzystywana bezpośrednio do zasilania bazy MPK. Panele fotowoltaiczne pojawiają się też na nowobudowanych szkołach, przedszkolach i żłobkach. Obecnie już 18 placówek edukacyjnych czerpie energię elektryczną ze słońca.
Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane m.in. na oddanym we wrześniu Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Asfaltowej, na dachu przedszkola nr 108 przy ul. Drukarskiej, ZSP nr 5 przy ul. Osobowickiej czy żłobku nr 16 przy ul. Sygnałowej. Z energii słonecznej korzysta także 6 jednostek kultury: Centrum Kultury Wrocław-Zachód (ul. Chociebuska), Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza (ul. Sztabowa) czy Centrum Kultury AGORA (ul. Serbska).
– Od zeszłego roku realizujemy także projekt „Małe OZE” i montujemy instalacje fotowoltaiczne na kolejnych, miejskich budynkach. W 2022 roku powstało 8 nowych instalacji za ponad milion złotych. W tym roku z fotowoltaiki zacznie korzystać kolejnych 7 obiektów, a łączna kwota realizacji przekroczyła 1,5 miliona złotych – komentuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. – Projekt „Małe OZE” będzie kontynuowany w przyszłym roku – zapewnia urzędniczka.
Zwolnienie z podatku za „zieloną energię”
Władze Wrocławia zachęcają też, by w „zieloną energię” inwestowali właściciele prywatnych nieruchomości. Zachętą ma być zwolnienie z podatku od nieruchomości. Można je otrzymać, montując na budynku lub jego części odnawialne źródło energii. Mogą to być nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory. Na zwolnienie mogą liczyć właściciele powierzchni przeznaczonych na cele mieszkaniowe w budynkach jedno lub wielorodzinnych i ich częściach. Zwolnienie obowiązuje również dla spółdzielni w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe. Maksymalna wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji (czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych).
– Program funkcjonuje od 2020 roku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Właściciele budynków z OZE zostali zwolnieni z podatku na łączną kwotę ok. 24 mln zł – podkreśla Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii.
Wrocławski magistrat przygotował też specjalną mapę, na której można sprawdzić potencjał solarny naszej okolicy. Mapę można znaleźć tutaj: gis.um.wroc.pl/imap/?gpmap=MapaSolarna.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
