Parkowanie na dwóch kolejnych osiedlach będzie płatne. Tu do końca roku postawią parkometry
Do końca roku strefa płatnego parkowania we Wrocławiu ma powiększyć się o tysiąc kolejnych miejsc parkingowych i 80 nowych parkometrów. Wkrótce za parkowanie płacić będziemy także na osiedlach Huby i Tarnogaj. Dodatkowe płatne miejsca wyznaczone zostaną też na osiedlu Powstańców Śląskich.
Wrocławski ZDiUM tłumaczy, że planowane na drugą połowę tego roku wyznaczenie tysiąca miejsc postojowych na Hubach i Tarnogaju to inicjatywa miejscowych rad osiedli. W najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg na wyznaczenie miejsc oraz ustawienie nowych parkomatów.
– Mamy już zarezerwowane środki na te zadania i kończymy przygotowywać niezbędną dokumentację. Za kilka tygodni ogłosimy przetarg na montaż oznakowania, a następnie ustawimy parkomaty. Całe zadanie chcemy zrealizować do końca tego roku, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców i zgodnie z decyzją rad osiedla uporządkowana zostanie kwestia parkowania na tych osiedlach – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
W ramach zadania wyznaczone zostaną miejsca parkingowe o wymiarach określonych przepisami, co ma zapewnić kierowcom komfortowe korzystanie z nich. Ustanowienie opłat za parkowanie ma też przyczynić się do większej rotacji pojazdów, a tym samym zwiększenia wolnych miejsc w okolicy. Dodatkowym aspektem inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy.
– Chodniki - co do zasady - służyć mają wygodnemu poruszaniu się pieszych. Ich konstrukcje, zwłaszcza te stare w śródmieściu, nie są dostosowane do długotrwałego obciążenia ciężarem kilkuset kilogramów, przez co parkowanie aut na nich powoduje ich szybką dewastację. Jeszcze szybciej niszczone są przyuliczne pasy zieleni, które są nam niezwykle w mieście potrzebne. Dodatkowy budżet z opłat parkingowych może pozwolić na remonty osiedlowych uliczek i chodników. Co więcej, po uregulowaniu parkowania zdecydowanie łatwiej jest też wygospodarować dodatkowe miejsca na nasadzenia drzew, montaż stojaków rowerowych, czy ławek – mówi Monika Kozłowska-Święconek dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.
Z utworzenia nowych stref cieszą się przedstawiciele lokalnych rad osiedli, którzy od dłuższego czasu zabiegali w mieście o zrobienie porządku z parkowaniem na chodnikach i zieleńcach.
– Cieszymy się, że w końcu powstanie na naszym osiedlu strefa płatnego parkowania nad którą pracowaliśmy z przedstawicielami miasta i jego jednostkami. Każdego dnia jako mieszkańcy osiedla mierzymy się z ogromną liczbą aut, które próbują parkować na chodnikach, przejściach dla pieszych czy zieleńcach. Wąskie, zabytkowe uliczki Osiedla Henrykowskiego nie są w stanie przyjąć takiej liczby samochodów. W naszej ocenie to rozwiązanie pomoże nam uporządkować przestrzeń i odzyskać nasze osiedle, dziś zdominowane przez auta, dla ludzi. Przed nami jeszcze ustalenia szczegółów z przedstawicielami miasta, ale procesu odzyskiwania naszego osiedla dla mieszańców już się nie zatrzyma – mówi Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Tarnogaj.
Huby i Tarnogaj to jednak niejedyne miejsca, gdzie pojawią się płatne miejsca parkingowe. Rozszerzenie strefy planowane jest też w granicach osiedla Powstańców Śląskich. Już w drugiej połowie września za parkowanie trzeba będzie płacić też na ul. Zaporoskiej i Szczęśliwej.
Wrocławscy urzędnicy chcą, by do końca tego roku w mieście było już ponad 8,5 tys. płatnych miejsc parkingowych czyli o 2 tys. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Zauważają przy tym, że to i tak mniej niż w Krakowie, gdzie takowych jest 22 tys.
We Wrocławiu pierwsza godzina za postój w SPP kosztuje 3 zł, druga 3,10 zł, trzecia 3,30 zł, a każda następna znów 3 zł. Mieszkańcy danej podstrefy mogą wykupić abonamenty na parkowanie w pobliżu miejsca swojego zamieszkania w cenie: 10 zł/miesiąc, 50 zł/pół roku lub 100 zł/rok – dla pierwszego samochodu; 20/100/200 zł – dla drugiego samochodu oraz 100/500/1000 zł – dla trzeciego samochodu w gospodarstwie domowym. Pozostali mogą wykupić abonament komercyjny w cenie 200 zł/miesiąc.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
