Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega Polaków przed „oszustwem na Barbie”. Modne zdjęcie może Cię wiele kosztować
Premiera filmu Barbie przypomniała o kultowej zabawce stworzonej przez Rutha Handlera w 1958 r. Użytkowniczki chętnie pozują do zdjęć w różowych stylizacjach kojarzących się ze światem Barbie i Kena. Ministerstwo Cyfryzacji alarmuje, że zrobienie sobie „selfie z Barbie” może nas sporo kosztować.
Na celowniku polskich służb znalazły się dwie powszechnie dostępne aplikacje barbieselfie.ai i bairbie.me. To aplikacje do przygotowywania własnych zdjęć z filtrami nawiązującymi do niedawnej premiery. W przeszłości tego typu aplikacje służyły m.in. do nakładania na własne zdjęcia psich uszu lub innych dodatków.
Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega jednak przed ich używaniem. – Ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów. W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych – czytamy w wydanym komunikacie.
Polskie służby zauważają, że aplikacje te nie spełniają europejskich norm związanych z ochroną danych osobowych, a ich użytkownicy przekazują zewnętrznemu podmiotowi dostęp do:nkamery smatfona, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych, dokładnych danych technicznych smartfona, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, informacji o interakcjach z innymi usługami oraz danych z ankiet i konkursów.
Od wpomnianych aplikacji odcina się też dystrybutor lalek Barbie. - W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 31.07.2023 roku na temat stron barbie.me oraz barbieselfie.ai firma Mattel, właściciel marki Barbie, oświadcza, że Mattel oraz marka Barbie nie są właścicielami stron barbie.me oraz barbieselfie.ai - czytamy w oświadczeniu firmy przesłanym do naszej redakcji.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA] -
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik -
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców! -
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50 -
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać] -
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom. -
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby -
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022] -
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy -
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską -
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady! -
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025] -
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska