Złote algi znów pojawiły się w Odrze. Czeka nas powtórka z zeszłego roku?
– Tak zwane złote algi już występują w rzece – alarmuje dr hab. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wrocławski urzędnicy mają już sygnały o pojedynczych martwych rybach w Fosie Miejskiej oraz incydencie z toną śniętych ryb w kanale Gliwickim. Wiele wskazuje na to, że latem tego roku, ponownie może dojść do krytycznej sytuacji na Odrze.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku doszło do masowego śnięcia ryb na różnych odcinkach Odry. Służby polskie i niemieckie przez kilka tygodni bezskutecznie próbowały zidentyfikować źródło zanieczyszczenia. Ostatecznie naukowcy ustalili, że powodem skażenia były toksyny wytwarzane przez złote algi. Naukowcy alarmują, że organizmy te pojawiły się w Odrze także i teraz.
– Tak zwane złote algi już występują w rzece. Stąd w kolejnych dniach, przy wysokich temperaturach, dużym nasłonecznieniu i niskich stanach wody ich rozwój może następować bardzo szybko – przestrzega dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Niestety są też już pierwsze niepokojące sygnały. Kilka dni temu w kanale Gliwickim wyłowiono ponad tonę śniętych ryb. Pojedyncze martwe ryby w ostatnim czasie odławiane były też we wrocławskiej Fosie Miejskiej, która jest stale monitorowana przez służby magistratu.
W poniedziałek we wrocławskim ratuszu odbyło się spotkanie prezydenta Wrocławia z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego oraz naukowców z Uniwersytetów Wrocławskiego i Przyrodniczego.
– W sprawie Odry potrzebne są intensywne działania państwowych instytucji i służb. Jako samorząd mamy w tym zakresie ograniczone kompetencje. Niezbędne jest wprowadzenie natychmiastowego i całkowitego zakazu spuszczania zasolonych wód kopalnianych. Teraz, a nie od 2030 roku, jak przewiduje ustawa. Równie istotne jest wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń i filtrów dla firm mających pozwolenia wodnoprawne na wpuszczanie ścieków do Odry – powiedział po spotkaniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
We Wrocławiu stan wody w Odrze badany jest od 23 maja przy użyciu specjalnej bojki analitycznej ufundowanej przez jednego z operatorów komórkowych. Wyniki na bieżąco przekazywane są do ekspertów.
– Stan wody w Odrze był w ostatnich tygodniach dobry. Natomiast poniżej dobrego jest poziom zawiesin, tlenu rozpuszczonego i przewodnictwa elektrolitycznego. Niepokojąca jest stała tendencja wzrostu mineralizacji wód – a to sygnał dopływu wód zasolonych – wnioskuje prof. dr hab. Stanisław Staśko z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Woda w Odrze jest też prowadzona przez służby miejskie oraz badana w laboratoriach MPWiK. Ostatnie badania z 12 czerwca, wykazują lekkie przekroczenie poziomu pH wody. W normie jest m.in. poziom tlenu rozpuszczonego czy przewodność. Kontrole cieków wodnych na terenie Wrocławia realizuje z kolei straż miejska. Od początku maja to już ponad 120 tego typu kontroli. Miasto jednak nie jest zarządcą Odry i nie może podejmować tam samodzielnych decyzji.
W zarządzanej przez magistrat Fosie Miejskiej, gdzie w maju odłowiono 4 śnięte ryby, a 13 czerwca znaleziono kolejne 21 martwych ryb (ok. 400 kg). Ryby zostały przekazane do badań. W przypadku zagrożenia pracownicy ZZM niezwłocznie koordynują akcję odławiania i zabezpieczenia śniętych ryb w fosie. Powiadamiają wtedy służby weterynaryjne oraz firmę utylizującą.
– Od 3 tygodni prowadzimy pilotażowy projekt natleniania fosy. W związku z tym zamontowaliśmy dwie, specjalne fontanny oraz dyfuzor. Jesteśmy w fazie testów systemu natleniania. Jeśli urządzenia spełnią swoje zadanie, wówczas rozważymy możliwość dokupienia kolejnych – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
