Wrocław: Miasto znów zapłaci mieszkańcom za łapanie deszczówki. Do wzięcia nawet 10 tys. zł
We Wrocławiu rusza kolejna edycja lubianego przez mieszkańców programu „Złap Deszcz”. Wrocławianie będą mogli ubiegać się o 5 tys. zł na budowę instalacji do gromadzenia deszczówki, a gdy złożą wniosek w ramach wspólnoty mieszkaniowej o nawet dwukrotność tej kwoty.
W ramach programu można otrzymać dofinansowanie z budżetu Wrocławia na wykonanie muld lub studni chłonnych, ogrodów deszczowych, dachów retencyjnych lub podziemnych zbiorników na deszczówkę.
Wnioskujący może otrzymać od miasta pieniądze na pokrycie maksymalnie 80% takiej inwestycji. Dofinansowanie można wykorzystać nie tylko na samą instalację, ale też i usługi z nią związane np. transport czy montaż przez profesjonalną firmę. Łącznie w puli na ten rok magistrat zarezerwował na ten cel ponad 550 tys. zł.
– Nabór wniosków do tegorocznej edycji rusza już w poniedziałek, 3 kwietnia. Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Dofinansowania w ramach programu „Złap Deszcz” są rozdawane przez wrocławski magistrat od 2019 roku. Do tej pory ze świadczenia skorzystało już prawie 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Miasto wydało na ten cel 1,8 mln zł. Urzędnicy tłumaczą, że jest to działanie proekologiczne, które ma zaowocować w długim okresie.
– Korzystanie z potencjału wody opadowej to forma przystosowania do zmian klimatu. W ramach programu dofinansujemy instalacje, które przechwytują wodę w czasie opadów i ją magazynują. Może być ona później wykorzystana na przykład do uprawy i pielęgnacji ogródka. "Łapiąc" deszczówkę, ograniczymy zużycie wody i zapłacimy niższe rachunki – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii.
Wnioski o dofinansowanie można składać: wysyłając na adres wke@um.wroc.pl – wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym lub zaufanym; wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza - wniosek podpisany bezpłatnym podpisem zaufanym; składając papierowy wniosek do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego - ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia) lub przesyłając pocztą na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach