Wrocław uważa, że Orlen zawyżył ceny dla MPK o 1 mln zł. Koncern odpowiada: Sami wybrali naszą ofertę
Władze Wrocławia i MPK są niezadowolone z rachunku, jaki PKN Orlen wystawił w grudniu za dostarczanie paliwa do miejskich autobusów. Urzędnicy twierdzą, że koncern paliwowy zawyżył kwotę o 1 mln zł i zamierzają domagać się jej zwrotu w sądzie. Przedstawiciele Orlenu odpowiadają, że rozliczenia są zgodne z warunkami ogłoszonego przez MPK przetargu, a przewoźnik sam zdecydował się na wybór Orlenu, mimo że miało inne propozycje.
– Nie mamy dobrych wieści dla Orlenu - ogłosił w środę rano wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który zapowiedział, że spółka paliwowa zostanie pozwana do sądu za sztuczne zawyżnie cen paliw. – Wczoraj miała miejsce konferencja prasowa, na której zarząd Orlenu opowiadał o planach ekspansji, wynikach za ostatni kwartał, a przypomnę, że to jest ponad 8 mld zł zysku, o tym, że chce płacić dywidendę w wysokości 4 zł od akcji, a później ją podnosić. To wszystko, szczególnie w ostatnim kwartale jest finansowanie z pieniędzy m.in. naszej spółki czyli mieszkańców Wrocławia – grzmiał wiceprezydent.
Wrocławscy urzędnicy uważają, że miasto za paliwo powinno płacić nie według kwot z krajowego cennika Orlenu, a po cenach kursów na światowych giełdach. Takie rozwiązanie we Wrocławiu funkcjonowało do listopada ubiegłego roku, kiedy to MPK miało ważna umowę z Lotosem. Według wyliczeń wiceprezydenta Mazura w grudniu czyli pierwszym roku obowiązywania nowej umowy z Orlenem miasto na paliwo wydało o 1 mln zł więcej, niż gdyby rozliczenia były realizowane według proponowanego przez miasto rozwiązania.
Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia zapowiedzieli, że MPK złoży pozew sądowy przeciwko Orlenowi i będzie domagać się 1 mln zł odszkodowania za ich zdaniem zawyżanie cen paliw.
– 4 stycznia spółka złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Nie przypisujemy sobie aż takiej sprawczości, niemniej następnego dnia prezes UOKiK ogłosił, że wszczyna postępowanie. Minął już ponad miesiąc, a my nie mamy informacji, co w tym postępowaniu się dzieje. Zdecydowaliśmy się więc podjąć kolejne kroki i skorzystać z prawa dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji – wyjaśniła mec. Małgorzata Ludwik, reprezentująca wrocławskie MPK.
MPK nie musiało wybierać Orlenu
Przypomnijmy, że do zmiany dostawcy oleju napędowego do wrocławskich autobusów doszło pod koniec ubiegłego roku. Po rozwiązaniu poprzedniej umowy przez Lotos, MPK ogłosiło przetarg w którym cena paliw sprzedawanych miejskiemu przewoźnikowi miała być ustalana na podstawie stawek z giełd międzynarodowych. Konkurs ten zakończył się unieważnieniem, bo taki model rozliczeń nie interesował żadnego z dostawców. W kolejnym przetargu, gdzie pod uwagę brano już ceny na rynku krajowym wystartowały trzy podmioty, z których MPK wybrało Orlen (oferty złożyły też Lotos i spółka Unimot z Krakowa).
Władze PKN Orlen zarzuty przedstawicieli wrocławskiego magistratu i MPK zarówno o zawyżanie cen, jak i monopolistyczną pozycję Orlenu uważają za bezpodstawne. – Przypominamy, że to samo MPK wybrało Orlen jako dostawcę paliwa. W Polsce działa kilka firm sprzedających paliwa dużym odbiorcom, w tym miejskim przedsiębiorstwom autobusowym. Firmy te rywalizują ze sobą m.in. oferując klientom atrakcyjne rabaty. Rynek jest zatem konkurencyjny a MPK Wrocław wybierając ofertę spółki z Grupy Orlen uznało tę ofertę za najatrakcyjniejszą – czytamy w oświadczeniu przesłanym nam przez biuro prasowe Orlenu.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach