Wrocław uruchomi dwie nowe linie tramwajowe. Którędy pojadą 18 i 19? [MAPA]
Od maja w rozkładach jazdy wrocławskiej komunikacji miejskiej pojawią się dwie nowe linie tramwajowe. Miasto oficjalnie podało już, na jakich trasach kursować będą tramwaje oznaczone numerami 18 i 19.
Uruchomienie dwóch nowych linii ma związek z końcem prac związanych z budową nowej linii tramwajowej przez Popowice. Na nowym 4-kilometrowym odcinku pierwsze regularne kursy mają zostać uruchomione w maju tego roku.
Na trasę wyjadą dwie całkiem nowe linie tramwajowe:
-
Linia 18 – będzie kursować na trasie Kozanów – Gaj. Linia ta zastąpi obecną linię 32, która kursuje ulicą Legnicką. „Osiemnastka” pojedzie nową trasą przez Popowice, aż do mostów Pomorskich i dalej od przystanku Rynek wróci na trasę dawnej "trzydziestki dwójki" w kierunku Gaju. Tramwaje na tej trasie będą zatrzymywać się na 34 przystankach. Długość trasy to ok. 13,5 km.
-
Linia 19 – będzie kursować na trasie Koznaów – ZOO. Tramwaj na tej trasie ma zastąpić obecną linię autobusową C. Tramwajowa trasa zostanie jednak wydłużona z pl. Grunwaldzkiego w stronę atrakcji turystycznych, jakimi są zoo i Hala Stulecia. Łączna długość trasy „dziewiętnastki” to 11,5 km. Tramwaj po drodze zatrzymywał będzie się na 24 przystankach.
TĘDY POJADĄ NOWE LINIE:
Na nowej trasie tramwajowej usytuowanych zostanie łącznie 9 par przystanków:
-
Wejherowska (Hala Orbita),
-
Port Popowice,
-
Białowieska,
-
Park Popowicki,
-
Wrocław Popowice (17. południk) – z możliwością przesiadki na kolej,
-
Długa,
-
Wrocław Szczepin – z możliwością przesiadki na kolej,
-
Michalczyka,
-
Kępa Mieszczańska.
– To nowa jakość w dostępności do transportu zbiorowego – prawie 15 tys. mieszkańców będzie miało dostęp do nowych przystanków w czasie dojścia do 7,5 min. Dzięki dwóm liniom tramwajowym mieszkańcy Popowic w szczycie co 6 minut będą mieli komfortowy, niezawodny i neutralny dla środowiska środek transportu, który pojedzie po w dużej części po zielonym torowisku – komentuje Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.
Zmiany w komunikacji autobusowej
Uruchomienie nowej trasy będzie skutkowało także zmianami w rozkładach linii autobusowych.
– Osiedle Kozanów, czyli ciąg ulic Kozanowskiej i Dokerskiej zostanie wzbogacony o autobusy linii 102 i 103, które będą zapewniały dojazd do komunikacji tramwajowej w ciągu ulicy Pilczyckiej i Legnickiej. Autobusy linii 103 zostaną skrócone do węzła przesiadkowego "Kwiska", aby nie powielać linii tramwajowych – tłumaczy Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
Linia 104 zostanie połączona z linią 140 tworząc nowe połączenie Maślic i Kozanowa z Osobowicami przez węzeł „Kwiska”. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy Maślic i Osobowic będą mogli dojechać do linii tramwajowych kursujących ulicą Popowicką oraz ulicą Legnicką,
– Z uwagi na to, że Popowicka uzyska połączenie tramwajowe z Dworcem PKP, to autobusy linii 122 będą kursowały ulicą Legnicką i Zachodnią zamiast ulicą Popowicką. Linie 101, 126, 127 i 128 pozostaną bez zmian i będą kursowały obecnymi trasami przejazdu - dodaje Więcek.
Najpopularniejsze teraz
-
Do 20 tys. zł na wydanie płyty lub singla. Wrocław uruchamia program dla lokalnych muzyków -
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił! -
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić? -
Zabytkowym pociągiem z Wrocławia w Góry Sowie -
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026] -
24 nowe instytucje w programie Nasz Wrocław. Do 2 wejdziemy za darmo! -
Wrocław: Kompletnie pijani nastolatkowie zdewastowali przystanek przy Zwycięskiej [ZDJĘCIA] -
We Wrocławiu powstało Centrum Druku 3D. Sprawdziliśmy, co tam się drukuje [ZDJĘCIA, WIDEO] -
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028 -
Amazon otwiera centrum logistyczne w Dobromierzu koło Świdnicy. 1000 nowych miejsc pracy i stawki od 31,50 zł brutto za godzinę -
Jagodno i Wojszyce wreszcie doczekają się parku! Wrocław przejął teren pod Zielony Klin Południa -
Wrocław: Koniec darmowego MPK dla Ukraińców -
Dwa nowe sklepy we Wroclavii. 400 m² dla miłośników mody [ZDJĘCIA] -
Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI] -
Sylwetka Śląska Wrocław - analiza sezonu 2024/25 PKO Ekstraklasy
