Wrocław będzie miał ulicę Sakury. Co to za patron?
Podczas czwartkowej sesji Rada Miejska Wrocławia jednogłośnie uchwaliła, że jedna z wrocławskich ulic ma nosić nazwę Sakury. Japońsko brzmiąca nazwa faktycznie ma związek z „Krajem Kwitnącej Wiśni”, ale nie upamiętnia żadnego z bohaterów narodowych tego kraju.
Ulicą Sakury nazwana zostanie boczna ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (fragment śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia) w rejonie osiedla Poświętne. Nazwa została nadana w związku z powstaniem w tym miejscu budynku, któremu trzeba było nazwać adres.
Choć nazwa nowej ulicy w pierwszym kontakcie może kojarzyć się z zagranicznym nazwiskiem, jej patronem nie jest osoba, a roślina. Sakura to japońska nazwa charakterystycznego dla tego kraju drzewa wiśniowego i kwiatu wiśni. – Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez wrocławskich rajców.
Nadanie takiej nazwy nie jest przypadkowe. Propozycję do magistratu zgłosił japoński inwestor, który realizuje w tej okolicy swoją budowę. „Roślinny” charakter ulicy nawiązuje też do nazw pozostałych ulic w okolicy: Irysowej i Paprotnej.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł -
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie -
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto -
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP -
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa -
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA] -
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej -
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181% -
Brutalny samosąd we Wrocławiu. Pobili i ogolili głowę Ukraińca, wszystko nagrali telefonem -
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA] -
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026] -
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu -
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO] -
Ed Sheeran dotrzymał słowa. Zaśpiewał swoją piosenkę po polsku [WIDEO] -
Pożar ciężarówki na Autostradzie A4. Policjanci gasili go samochodowymi gaśnicami [WIDEO]
