Wilkszyńska, Marco Polo i nowa droga na Oporowie. Wrocław dostał pieniądze na budowę ulic

Wroclife • 2023-02-08

Władze Wrocławia otrzymały 27,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Magistrat ma wykorzystać te pieniądze na remonty i budowę trzech dróg, na trzech różnych osiedlach.

Dofinansowanie przekazane przez rząd może być wykorzystane na pokrycie maksymalnie połowy kosztów związanych z przeprowadzeniem inwestycji. Pozostałą część kwoty Gmina Wrocław musi wyłożyć z własnych środków. Władze Wrocławia w ramach tego programu zawnioskowały o rządu o pomoc w remoncie i budowie trzech ulic o łącznej długości 2,5 km.

Pierwsze z zadań obejmuje przedłużenie ulicy Wilkszyńskiej do granic administracyjnych miasta. W planach jest dobudowanie 1,9 km odcinka drogi o szerokości pasa ruchu 3,25 m. To najbardziej kosztowna z zaproponowanych prac. Urzędnicy szacują, że koszt tego odcinka może wynieść nawet 47 mln zł, z czego rząd pokryje 23,5 mln zł. – Na Wilkszyńskiej mają powstać poza dwupasmową jezdnią, także perony autobusowe z infrastrukturą przystankową – zapowiada Tomasz Sikora z UM Wrocław.

3 mln zł z kolei ma pochłonąć budowa 336 m ulicy Marco Polo. Brakujący fragment ma połączyć ulicę Swojczycką ze skrzyżowaniem z ul. Kolumba.

Ostatnie z zdań obejmuje budowę łącznika między ul. Stefki na Oporowie i Buraczaną na Klecinie. Chodzi tu o 230 metrów jednonjezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę).

Choć remonty będą odbywać się na różnych osiedlach, zadanie traktowane jest jako całość. Pieniądze otrzymane od rządu miasto musi wydać do 2025 roku. – Ostateczny harmonogram realizacji jest uzależniony od terminu podpisania umowy o dofinansowaniu, gdy tylko stanie się jasne kiedy pieniądze trafią na konto gminy lub też miasto otrzyma od organizatora konkursu potwierdzenie, że można rozpoczynać procedury przetargowe na podstawie promesy gwarantującej przekazanie środków – dodaje Tomasz Sikora.

Najpopularniejsze