Rzeźby ze światła i ruchu. Nowa wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł [ZDJĘCIA]
To artystyczne wydarzenie roku Muzeum Współczesnego Wrocławia. Ruchome rzeźby Ottona Piene mają do kilkunastu metrów długości.
Pawilon Czterech Kopuł jest miejscem stworzonym do monumentalnych instalacji artystycznych. Do końca sierpnia zeszłego roku mogliśmy oglądać tam wystawę Abakanowicz. Totalna, którą odwiedziła rekordowa ilość gości - ponad 80 tys. Od jutra na dziedzińcu Pawilonu oglądać można dwie prace Ottona Piene.
Niemiecko-amerykański artysta żył w latach 1928-2014, urodził się w Niemczech, był współzałożycielem grupy "ZERO", która wyznaczyła kierunki sztuki XX wieku. Jej ideą było, między innymi, dążenie do intensywnych doświadczeń zjawisk fizycznych. W 1964 roku Piene rozpoczął swoją pracę w USA, przez wiele lat pracował w Massachusetts Institute of Technology, gdzie miał dostęp do najnowszych osiągnięć techniki, które wykorzystywał w swojej pracy artystycznej. Jego prawdopodobnie najbardziej znaną pracą była Tęcza Olimpijska, która zdobiła teren Letniej Olimpiady w Monachium w 1972 roku.
W Pawilonie Czterech Kopuł zobaczyć można dwie instalacje, będące przykładami różnych zaintereoswań Piene. Pierwsza to "Długie gwiazdy": przykład "sky art" - czyli instalacji artystycznych w których "tworzywem" jest powietrze. To kilka olbrzymich, kolorowych gwiazd, które pod wpływem pompowanego i wypuszczanego powietrza unoszą się i opadają.
- Chcemy tym kolorem, optymizmem prac Ottona Pine zaprosić do tego, aby zapomniec o szarej rzeczywistości. Pamiętajmy o tym, że możemy wznosić sie i upadać, ale po upadku zawsze wznosimy się ponownie - mówiła Iwona D. Bigos, kuratorka wystawy.
Druga praca to "Praska przestrzeń światła", będąca przykładem "baletu świetlnego". W ciemnym pomieszczeniu poruszają się rzucane przez perforowane lampy światła, tworząc delikatne, fantazyjne układy.
- Do kogo należy światło? - pytał podczas konferencji dr. hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum. - Dziś należy do nas! W tym Pawilonie sztuka wybrzmiewa w sposób wyjątkowy.Wystawa znajduje się na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł. Wstęp jest bezpłatny w godzinach otwarcia kawiarni. Bilety na wystawę stałą kosztują 20zł. Instalacje będzie można oglądać do 25 czerwca.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł -
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie -
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto -
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP -
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa -
Brutalny samosąd we Wrocławiu. Pobili i ogolili głowę Ukraińca, wszystko nagrali telefonem -
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA] -
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej -
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181% -
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026] -
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA] -
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu -
Piwo pod chmurką we Wrocławiu? Gdzie można legalnie pić alkohol na dworze? [MAPA, LISTA MIEJSC] -
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO] -
Ed Sheeran dotrzymał słowa. Zaśpiewał swoją piosenkę po polsku [WIDEO]
.jpg)