Torywolucja pochłonęła już 240 mln zł. W 2023 roku kolejne remonty we Wrocławiu [MAPA]
Liczba wykolejeń i rozjechać w tym roku spadła do 28. To wyraźna zmiana biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach takich zdarzeń było odpowiednio 117 i 111. Urzędnicy tłumaczą, że na poprawę wskaźnika wpływają efekty Torywolucji czyli dużej akcji remontowania infrastruktury tramwajowej. Miasto w ciągu ostatnich trzech lat na remonty wydało już 240 mln zł czyli dużo więcej niż pierwotnie planowano.
W zeszłym roku na wrocławskich torach doszło do 70 wykolejeń i 47 zdarzeń zakwalifikowanych przez MPK jako „rozjechanie”. W tym liczba wykolejeń spadła do 21, a rozjechań do 7. To efekt zmiany podejścia władz miasta do utrzymania infrastruktury torowej. Po fali wykolejeń, miasto przyznał że ich przyczyną jest fatalny stan torowisk i zapowiedziało znaczne zwiększenie nakładów na remonty.
– Kiedy myśleliśmy do Torywolucji wydawało nam się że 50 mln zł załatwi temat i wszystko będzie ok. Szczegółowa analiza pokazała, że tak naprawdę to jest dopiero początek. 50 mln zł a nawet więcej rocznie trzeba przeznaczać, żeby tą infrastrukturę wciągnąć na właściwy poziom - komentował w przedostatni dzień roku prezydent Jacek Sutryk.
Ostatecznie w ciągu trzech lat na Torywolucję Wrocław wydał już 240 mln zł. Tylko w 2022 roku remonty i przebudowy torowisk we Wrocławiu pochłonęły aż 80 mln zł (w 2019 roku czyli jeszcze przed ogłoszeniem Torywolucji było to zaledwie 4,4 mln zł). Z tych pieniędzy dokonano 19 remontów, w ramach których wymieniono 48 zwrotnic i 31 rozjazdów. Najważniejsze remonty dokonane w tym roku to wymiana zwrotnic na skrzyżowaniu Słowiańskiej i Jedności Narodowej, modernizacja torów przy zajezdni „Borek”, remont torowiska na Świdnickiej, przebudowa trasy do Leśnicy czy remont torów na moście Szczytnickim.
Kolejny rok remontów
MPK zapowiada, że Torywolucja nie kończy zakończy się w tym roku. Na 2023 r. zaplanowano już szereg kolejnych remontów. Prac torowych można spodziewać się wzdłuż ul. Legnickiej, a także skrzyżowaniach pl. Powstańców Wielkopolskich z Trzebnicką, Pomorskiej z Dubois, Pułaskiego z Małachowskiego i Świdnickiej z Piłsudskiego. Przedsiębiorstwo zajmie się też remontami kolejnych przejść dla pieszych przez torowiska. Przyszłoroczne inwestycje mają kosztować 82 mln zł.
foto główne: fot. Bartosz Chochołowski/MPK Wrocław
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.