Wrocław: Grupa aktywistów zaprotestowała przeciwko Black Friday [ZDJĘCIA]
W sobotę grupa wrocławskich aktywistów z organizacji Extinction Rebellion Youth urządziła protest w centrum handlowym Wroclavia. Młodzi członkowie międzynarodowego ruchu na rzecz zapobiegania zmian klimatu chcieli w ten sposób sprzeciwić się zjawisku "fast fashion".
Grupa kilku działaczy ruchu XR zjawiła się w centrum handlowym w sobotę około godziny 15:00. Tego dnia praktycznie we wszystkich galeriach handlowych w mieście panował wzmożony ruch związany z promocjami z okazji święta zakupów Black Friday.
Aktywiści ze swoimi transparentami usiedli w witrynie jednego ze sklepów odzieżowych. Tłumaczyli, że w ten sposób chcą okazać swoje niezadowolenie z tzw. trendu „fast fashion” i taniej sile roboczej w krajach takich jak Bangladesz, Kambodża, czy Wietnam, skąd często pochodzi towar sprzedawany w popularnych sieciówkach na całym świecie.
– Kurtki, buty, t-shirty kupuje się w bogatych krajach zachodu, wykorzystując niskie koszty ponoszone przez światowe koncerny. Odnoszą one korzyści dzięki brakom odpowiednich regulacji prawnych, wysokiemu bezrobociu i ogólnemu cichemu przyzwoleniu na łamanie praw człowieka. Stosunkowo najczęściej w światowych mediach mówi się o głodowych płacach. Przoduje w tym zakresie Bangladesz, gdzie mówi się o stawce 30 centów za godzinę, ale niewiele lepiej jest w Indonezji czy Indiach. Lokalni pracodawcy tłumaczą się tym, że rzekomo są to realne stawki, jakie płaci się w ich krajach, a podwyżki płac spowodowałyby upadek ich firm – przekonywał Leon, jeden z protestujących aktywistów.
Zdaniem uczestników manifestacji problemem są nie tylko kwestie zarobków w azjatyckich fabrykach, ale też i kontrowersje związane z bezpieczeństwem tych osób. Wspomniano tu m.in. o katastrofie budowlanej do której doszło w Bangladeszu w 2013 roku, w której zginęło ponad 1100 osób, głównie szwaczek, a także bardzo niskiej kulturze pracy w tamtejszych zakadach.
– Molestowanie i wykorzystywanie seksualne w azjatyckich fabrykach są na porządku dziennym. Niestety, pracownicy-ofiary często godzą się na takie traktowanie, wiedząc, że sprzeciw wiązałby się z utratą stanowiska pracy, na które i tak, mimo ciężkich warunków, czeka kolejka chętnych – dodaje Devin, który brał udział we wrocławskim proteście.
Najpopularniejsze teraz
-
Do 20 tys. zł na wydanie płyty lub singla. Wrocław uruchamia program dla lokalnych muzyków -
Rowery Kross dla nastolatka: co warto sprawdzić? -
Wrocław: 16 kamer znów poluje na piratów drogowych. System RedLight wrócił! -
Zabytkowym pociągiem z Wrocławia w Góry Sowie -
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026] -
Europejski turniej baseballu we Wrocławiu. Droga na Olimpiadę Los Angeles 2028 -
Amazon otwiera centrum logistyczne w Dobromierzu koło Świdnicy. 1000 nowych miejsc pracy i stawki od 31,50 zł brutto za godzinę -
24 nowe instytucje w programie Nasz Wrocław. Do 2 wejdziemy za darmo! -
Wrocław: Kompletnie pijani nastolatkowie zdewastowali przystanek przy Zwycięskiej [ZDJĘCIA] -
We Wrocławiu powstało Centrum Druku 3D. Sprawdziliśmy, co tam się drukuje [ZDJĘCIA, WIDEO] -
Jagodno i Wojszyce wreszcie doczekają się parku! Wrocław przejął teren pod Zielony Klin Południa -
Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI] -
Park Szczytnicki przechodzi metamorfozę. Wrocław odnawia jedno z najcenniejszych miejsc w mieście -
Wrocław: Koniec darmowego MPK dla Ukraińców -
Dwa nowe sklepy we Wroclavii. 400 m² dla miłośników mody [ZDJĘCIA]
