Futurystyczna budowla przy Długiej. To inwestycja wrocławskiego MPWiK [ZDJĘCIA]
Wrocławskie wodociągi zakończyły wartą 80 mln zł inwestycję przy ul. Długiej. Powstały tam cztery gigantyczne zbiorniki retencyjne, które mogą pomieścić nawet ponad 60 tys. m³. Władze miejskiej spółki tłumaczą, że budowla jest odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu.
Nowe zbiorniki powstały na terenie Portu Południe przy ul. Długiej we Wrocławiu. Każda z czterech budowli ma 15 m wysokości i jest w stanie pomieścić 15 tys. m³. W całym kompleksie może być magazynowana ilość wody potrzebna do napełnienia 19 pełnowymiarowych basenów olimpijskich. Potężne potężne zbiorniki zostały usadowione na płytach o 70-centymetrowym fundamencie. Do budowy każdej z nich użyto 1,7 m³ betonu. Nad zbiornikami górują aluminiowe kopuły, które nadają budowli iście futurystycznego wyglądu.
Do nowych zbiorników będą spływać ścieki nadmiarowe czyli woda powstała w trakcie ulew. Następnie po ustaniu opadów zapasy mają sukcesywnie być wysyłane do oczyszczalni ścieków „Janówek”, gdzie ściek bedzie oczyszczany.
– Adaptacja do zmian klimatu to gigantyczne wyzwanie dla wszystkich, ale szczególnie dla dużych miast jakim jest też Wrocław. Jesteśmy tego świadomi, dlatego działamy wielotorowo, m.in. inwestując w nowe zielone obszary, które już teraz zajmują aż 41% powierzchni miasta, ale nie zatrzymujemy się. Chcemy, aby 800 hektarowy teren Pól Irygacyjnych był chroniony jako rezerwat przyrody. Z drugiej strony, jak ważną inwestycją dla Wrocławia są zbiorniki retencyjne przekonamy się w okresach deszczowych. Dzięki nim jeszcze lepiej zadbamy o naszą rzekę Odrę – zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Działalność MPWiK Wrocław nierozerwalnie wiążę się ze środowiskiem naturalnym, które dostarcza nam najważniejszy surowiec – wodę, dlatego czujemy się odpowiedzialni za otaczającą nas przyrodę. To co wraca do natury – dzięki nam – jest najwyższej jakości. Ścieki opadowe zanim trafią do rzeki zostaną odpowiednio oczyszczone nawet podczas gwałtownych ulew. Parametry wody w Odrze na wysokości kanału wylotowego z oczyszczalni ścieków są lepsze niż na innych odcinkach rzeki. Mówiąc wprost: oddajemy Odrze oczyszczone ścieki, które są czystsze niż woda płynąca w rzece – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.
Prace związane z budową instalacji rozpoczęły się w 2020 roku, ale sama inwestycja była planowana już dwa lata wcześniej. Miasto zdecydowało się na jej realizację mimo kryzysu związanego z pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie.
– Inwestycja prowadzona była w niezwykle trudnym czasie. Pandemia skutkowała brakami kadrowymi w firmach wykonawczych, niejednokrotnie inwestycje zwalniały właśnie z tego powodu. Wielu trudności przysporzyła również wojna w Ukrainie i inflacja. Wszystko to bezpośrednio wpływa na problemy z terminowymi dostawami oraz na podwyżki cen materiałów. Mimo to Inżynieria Rzeszów nie tylko utrzymała założony wcześniej kosztorys, ale również zakończyła inwestycję bez znacznych opóźnień – mówi Wojciech Stanek, wiceprezes MPWiK.
Budowa zbiorników jest częścią większego, wartego 198 mln zł projektu „Budowa układu retencyjnego na sieci kanalizacyjnej na terenie przepompowni Port Południe”. 102 mln zł na ten cel miasto dostało ze środków Unii Europejskiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
.jpg)