Nie będzie nowej zajezdni na Żernikach. Za 42,5 mln zł powstanie więcej miejsc postojowych na Borku [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
Wrocławskie MPK rusza z wartą 42,5 mln zł przebudową zajezdni Borek. Prace, które potrwają ponad rok mają umożliwić wytyczenie 30 nowych miejsc parkingowych dla tramwajów. Decyzja o rozbudowie tego obiektu zapadła po tym, jak miasto wycofało się z budowy całkiem nowej zajezdni, która miała powstać na Żernikach.
Obecnie w zajezdni Borek przy ul. Powstańców Śląskich 209 przygotowanych jest 100 miejsc dla tramwajów. Po rozbudowie będzie ich 130. Władze Wrocławia tłumaczą, że zwiększenie liczby miejsc postojowych związane jest z planowanym uruchomieniem połączeń nowymi trasami na Popowice i Nowy Dwór.
MPK do tej inwestycji przygotowywało się już od dłuższego czasu. We wrześniu zakończyła się przebudowa rozjazdów umożliwiających wyjazd z zajezdni. Teraz przyszedł czas na remont samej bazy.
– Rozpoczynająca się inwestycja to konsekwencja decyzji, która zapadła dwa lata temu: rezygnacji z budowy nowej, dużej zajezdni na Złotnikach. Tramwaje, które zamówiliśmy i właśnie do nas docierają, tutaj znajdą swój nowy dom – komentuje wiceprezydent Jakub Mazur.
Chodzi tu głównie o tramwaje Moderus Gamma 2 – zakup 46 pojazdów Wrocław zakontraktował w poznańskiej fabryce oraz 24 tramwaje produkowane dla naszego miasta przez bydgoską Pesę.
– Dziś rozpoczynamy przebudowę tej zajezdni, ale zmodernizujemy również dwie pozostałe. Na zajezdni Gaj prace już trwają; pięć milionów złotych kosztuje modernizacja tamtejszej hali. Później przejdziemy do Ołbina, zajezdni najtrudniejszej, historycznej. Chcemy z niej zrobić funkcjonującą perełkę. Miejsce, gdzie będziemy bezpiecznie dbać o tramwaje i jednocześnie, gdzie będziemy pokazywać kolejnym pokoleniom historię tramwaju elektrycznego we Wrocławiu – zdradza Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.
Rozbudowa zajezdni będzie polegała na dobudowaniu do obecnej infrastruktury nowych torów z 26 rozjazdami i zwrotnicami. Ramach prac zmodernizowane mają zostać też obecne, wyeksploatowane torowiska na terenie obiektu. Powstaną też nowe przyłącza zasilające zajezdnię w prąd, wodę, ciepło i kanalizację. Dodatkowo przy zajezdni mają powstać ekrany akustyczne, których zadaniem jest zmniejszenie hałasu, jaki dociera do okolicznych mieszkańców.
Przetarg na remont obejmuje też opcję, w ramach której mogłaby powstać nowa hala obsługi codziennej z czterema stanowiskami, hala magazynowa oraz nowy budynek dla pracowników biurowych, a także wiaty magazynowe.
Prace przy ul. Powstańców Śląskich na zlecenie MPK wykonuje wrocławska firma Zakład Sieci i Zasilania. Przewidywany czas ich trwania to 14 miesięcy.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
