Dolny Śląsk. Uczniowie szkół zawodowych i techników dostaną stypendia
Najbardziej uzdolnieni uczniowie szkół branżowych, techników i szkół policealnych mogą liczyć na specjalne stypendia Zarządu Województwa Dolnośląskiego. W ten sposób władze naszego regionu chcą zachęcić młode osoby do kształcenia się w zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie.
Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych to projekt, na który samorząd przeznacza aż 9,9 mln zł pozyskanych ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa i Budżetu Województwa.
W najbliższym roku szkolnym ze stypendiów ma skorzystać 600 uczniów ze szkół kształcenia zawodowego wyróżniających się wysokimi wynikami. Pojedynczy stypendysta może liczyć na 4,5 tys. złotych rocznie wypłacane w 10 ratach po 450 zł.
– Uzyskanie stypendium jest dla uczniów nie tylko nagrodą za dotychczasową pracę i wysokie wyniki w nauce, ale również motywacją do dalszego rozwoju. Jako samorząd województwa dostrzegamy dużą potrzebę wspierania szkolnictwa zawodowego. Chcemy pokazać dolnośląskiej młodzieży, że technika i szkoły branżowe mogą być atrakcyjną ścieżką kariery zawodowej – komentuje mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Program skierowany jest do uczniów szkół publicznych prowadzonych przez dolnośląską jednostkę samorządu terytorialnego:
-
branżowej szkoły I stopnia – uczeń co najmniej II klasy
-
branżowej szkoły II stopnia
-
technikum – uczeń co najmniej II klasy
-
szkoły policealnej – słuchacz co najmniej II semestru w trybie dziennym
O stypendium w tym roku szkolnym mogą ubiegać się uczniowie tych szkół, którzy nie pobierali stypendium w I edycji programu. Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest średnia ocen z 3 wybranych przedmiotów zawodowych na poziomie nie niższym niż 4,66. Dodatkowymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenie wniosków są sukcesy w turniejach lub olimpiadach, a także średnia ze wszystkich przedmiotów na poziomie nie niższym niż 4,5.
Władze województwa liczą, że dzięki przyznaniu stypendium najzdolniejszym uczniom, będą oni mogli w jeszcze lepszy sposób rozwijać swoje aktywności. Stypendyści poza wsparciem finansowym mogą liczyć też na specjalne warsztaty przygotowane w ramach współpracy z Politechniką Wrocławską. Uczniowie uzyskają na nich wiedzę z obszaru nowoczesnych technik i technologii stosowanych w obszarze życia społecznego i zawodowego, która pozwoli na podniesienie kompetencji w dalszym kształceniu jak również w późniejszym życiu zawodowym i społecznym.
Innym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności i popularyzacja wśród młodzieży kształcenia zawodowego, a takżę zwiększenie aspiracji edukacyjnych i aktywności młodzieży kształcenia zawodowego.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach