Studenci z Ukrainy dokończą naukę we Wrocławiu. Będzie 49 dodatkowych miejsc na medycynie
Wrocławski Uniwersytet Medyczny umożliwi studentom z Ukrainy dokończenie studiów rozpoczętych na ich macierzystych uniwersytetach. Wydziały Lekarski i Lekarsko-Stomatologiczny w przyszłym roku akademickim uruchomią 49 miejsc dla żaków ze wschodu. Początkowo będą oni musieli wziąć udział w zajęciach wyrównujących, bo program nauczania lekarzy na ukraińskich uczelniach odbiega od tego stosowanego w Unii Europejskiej. Ci, którzy przyjadą do Polski bez uczelnianej dokumentacji, będą musieli zdać specjalny egzamin.
Wrocławska uczelnia przyjmie studentów na różnym etapie kształcenia (od pierwszego do szóstego roku), którzy rozpoczęli naukę zawodów lekarskich na ukraińskich uniwersytetach. Poza Ukraińcami na liście kandydatów znaleźli się też Polacy. Zajęcia dla tej grupy mają ruszyć już od przyszłego roku akademickiego i będą prowadzone w językach polskim i angielskim.
Studenci z Ukrainy najpierw jednak muszą uzupełnić różnice programowe. – Ukraina nie należy do UE i nie ma tam standaryzacji studiów medycznych – tłumaczy prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds studentów i dydaktyki UMW. – Analizowaliśmy programy uczelni ukraińskich już w poprzednich latach. Ze wstępnego rozeznania wynika, że właściwie każda ukraińska uczelnia realizuje inny zestaw przedmiotów. Różnic programowych jest wiele, a wszystkie trzeba będzie wyrównać – dodaje.
Co ważne przyjęta przez polski parlament specustawa umożliwia przyjęcie na studia także uchodźców z Ukrainy, którzy nie posiadają dokumentów ze swoich uczelni. Będą oni mogli wnioskować o przyjęcie na uczelnie wyłącznie na podstawie oświadczenia. W takim przypadku Uniwersytet Medyczny zapowiada, że będzie kontrolował wiedzę kandydatów.
– Jeśli studenci będą aplikowali do nas na podstawie oświadczenia, co przewiduje ustawa, będziemy musieli sprawdzić efekty kształcenia w ramach studiów, które zmuszeni byli przerwać – wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem UMW. – Będziemy organizować egzaminy. Konieczna jest także weryfikacja posiadanych dokumentów, a w wielu przypadkach zorganizowanie kursu języka polskiego. Planujemy opracować wszystkie procedury w ciągu najbliższych miesięcy. To także czas dla studentów z Ukrainy na dostosowanie się do nowych warunków, nadrobienie zaległości, naukę języka – wyjaśnia.
Na razie Ministerstwo Zdrowia skierowało do studiów na UMW studentów z wydziałów Lekarskiego i Lekarsko-Stomatologicznego. Niewykluczone jednak, że wkrótce naukę we Wrocławiu rozpoczną też ukraińscy adepci farmacji czy pielęgniarstwa. Uczelnia już zapowiedziała, że przyjęcie kilkudziesięciu dodatkowych osób nie będzie dla niej problemem organizacyjnym.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach