Koleje Dolnośląskie zmodernizują Kolzamy SA109
W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się prace modernizacyjne pojazdów Kolzam SA109. Prace, których podjęło się konsorcjum firm: Serwis Pojazdów Szynowych Mieczkowski i CSI Invest mają potrwać 15 miesięcy.
Kolzam SA109 to pojazd wymyślony, jako polski odpowiednik popularnego w Czechach „motoraka”. Pociągi te służyły przede wszystkim do dowozu pasażerów z mniejszych miejscowości do stacji węzłowych. Koleje Dolnośląskie w swoim taborze posiadają dwa tego typu autobusy szynowe. W przeszłości obsługiwały one m.in. linie z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego i Lubawki.
Pociągi przez ostatnie lata nie woziły już pasażerów. Teraz spółka podjęła decyzję o ich modernizacji i ponownym wykorzystaniu. Docelowo mają jeździć na trasach prowadzących do Legnicy od strony północnej, ponieważ Dolnośląska Służba Dróg i Kolei kończy prace na odcinku prowadzącym do Chocianowa. Kolej ma wrócić do tej miejscowości powiatu polkowickiego po ponad 20 latach.
– Do siatki połączeń kolejowych dołączamy kolejne miejscowości w naszym województwie. Chocianów będzie drugą gminą w powiecie polkowickim, do której będziemy mogli dotrzeć pociągami Kolei Dolnośląskich – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Przedstawiciele KD zapewniają, że w ramach modernizacji poprawiony zostanie nie tylko stan techniczny pojazdów, ale zostaną one dostosowane do współczesnych wymagań pasażerów.
– Nowe fotele, klimatyzacja i system informacji pasażerskiej w standardzie znanym z naszych pojazdów – to najważniejsze ze zmian, które zauważą pasażerowie w pojazdach SA109 po tym, gdy wrócą one po przeglądzie P5 – opowiada Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.
Najpopularniejsze teraz
-
Dodatkowa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Są jeszcze wolne miejsca na studiach -
Około 400 osób na wieczornym Nightskatingu. Rolkarze przejechali ulicami Wrocławia -
Kino plenerowe wraca na Partynice. W weekend dwa bezpłatne seanse pod chmurką -
We Wrocławiu powstaje Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii. „Ekstraklasa w leczeniu udarów” -
Nowe koszulki Śląska Wrocław! Cała Polska już wie, że są najładniejsze w Ekstraklasie. -
Linia 122 pojedzie dalej. Od 1 sierpnia autobusy dojadą ulicą Gagarina -
Dziś Światowy Dzień Radia. Jakich stacji można słuchać we Wrocławiu? [LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI] -
„Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, Żórawinie i Strzelinie. Będzie można się zabawić jak setki lat temu -
Wrocławianie wywożą śmieci na potęgę. Jakie odpady najczęściej trafiają do PSZOK? -
Nowe zaplecze dla sportowców na Zakrzowie. Miasto ogłosiło przetarg -
Jak zarejestrować samochód zabytkowy? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Pięć nowych kierunków na Politechnice Wrocławskiej. Sztuczna inteligencja przebojem wchodzi na uczelnię -
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025] -
Kąpieliska i baseny we Wrocławiu. Ile w 2025 r. kosztują bilety?