Już pod koniec marca na wrocławskie ulice wyjedzie 75 elektrycznych, dwuosobowych skuterów. Będzie można je wypożyczać na minuty, a korzystanie z systemu umożliwi aplikacja mobilna.

Od zeszłego roku wrocławianie mogą korzystać z miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych. Teraz w naszym mieście pojawi się podobna usługa, wpisująca się w trend elektromobilności. Z tym, że zamiast aut będzie można wypożyczyć elektryczne skutery. Usługę scooter-sharingu uruchomi firma blinkee.city.

– Jesteśmy liderem na rynku skuterów elektrycznych w Polsce. W marcu zeszłego roku zaczynaliśmy z 6 sztukami, a 2017 rok kończyliśmy z 177 pojazdami w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Trójmieście. Cały software i urządzenia telemetryczne wykorzystywane w systemie są naszego autorstwa, jesteśmy firmą w 100 proc. z polskim kapitałem – wylicza Michał Prząda, wrocławski przedstawiciel blinkee.city.

W tym roku skutery pojawią się w kilku kolejnych polskich miastach, w tym we Wrocławiu, gdzie od 27 marca będzie można korzystać z 75 jednośladów.

Jak to działa?

Cały proces wypożyczania i zwrotu pojazdu odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej blinkee.city. Najpierw trzeba tam się zarejestrować, przejść weryfikację na podstawie zeskanowanego prawa jazdy lub dowodu osobistego, a także podpiąć kartę płatniczą, z której będą pobierane opłaty za wypożyczenie.

Potem za pośrednictwem aplikacji można już rezerwować (na 15 minut) i wypożyczać znajdujące się w pobliżu pojazdy. Tam również uruchamia się skuter (jednoślady nie mają tradycyjnej stacyjki i kluczyka). Potem wystarczy założyć kask (każdy skuter jest wyposażony także w jednorazowe, higieniczne czepki), nacisnąć zielony przycisk na kierownicy i ruszać w drogę. Skuter można zostawić w dowolnym miejscu na terenie wyznaczonej strefy.

– We Wrocławiu strefa, w którym można zwrócić skuter jest wyznaczona mniej więcej przez obwodnicę śródmiejską. Ale wraz z rozwojem naszej usługi w stolicy Dolnego Śląska, planujemy także poszerzać strefę – zapowiada Michał Prząda.

Jak dodają przedstawiciele blinkee.city, skuterem możemy swobodnie wyjeżdżać także poza miasto, jednak zwrócić trzeba go w granicach wspomnianej strefy. Po odstawieniu, chowamy do schowka kaski i kończymy podróż, także w aplikacji.

Skuterem mogą jeździć wszyscy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii A, AM, B lub A1 i A2, a także osoby bez prawa jazdy, urodzone przed 19 stycznia 1995 roku. Pojazdy są dwuosobowe i rozpędzają się do prędkości 45 kilometrów na godzinę. Ich zasięg w ciepły dzień może wynieść nawet 80 kilometrów.

Ile to kosztuje?

Cena na start systemu to 59 groszy za minutę. Po okresie promocyjnym opłata wzrośnie do 69 groszy. Jeśli zaś mamy potrzebę zaparkowania, aby iść na zakupy, czy wypić kawę ze znajomymi, a nie chcemy zwracać pojazdu, wówczas naliczana jest opłata postojowa w wysokości 9 groszy za minutę. Na specjalną 15-procentową zniżkę mogą liczyć seniorzy oraz studenci.

Jak zapewniają przedstawiciele operatora systemu, dziennie nie zapłacimy jednak więcej niż 69 złotych. Wynika to z tego, że po stu minutach opłaty przestają być naliczane. Nie trzeba też martwić się żadnymi opłatami za parkowanie ani ładowaniem pojazdów.