Do 1 października będziemy mogli głosować na projekty w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału jest dokładnie 25 250 000 zł.

W tegorocznym głosowaniu będziemy wybierać spośród kilkuset projektów: rejonowych, ogólnomiejskich i zabytkowych. Głosować można jednorazowo na maksymalnie 5 projektów. Wybieramy 2 projekty ogólnomiejskie – bez względu na kwotę oraz dwa projekty rejonowe: jeden do 750 000 zł i jeden mały, do 250 000 zł. Możemy też wybrać projekt zabytkowy, do 100 000 zł. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia, którzy ukończyli 16 lat. Miejsce zameldowania osoby głosującej nie ma znaczenia.

W tegorocznej edycji głosujemy na około 260 projektów. W większości są to inwestycje w zieleń, ale do wyboru mamy cały wachlarz innych mniejszych projektów, np. tych drobnych, które dotyczą zabytków – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej. – Przez pierwsze trzy godziny od rozpoczęcia głosowania zebraliśmy już 1300 głosów. Frekwencja w poprzednich edycjach była bardzo dobra. Mam nadzieję, że i w tym roku wrocławianie tłumnie zagłosują na swoje projekty – dodaje.

Nowość – Głosobus

Głosować możemy w wielu miejscach. Najwygodniej jest oddawać głosy nie wychodząc z domu –przez internet. W tym wypadku wypełniamy jedynie elektroniczny formularz znajdujący się na stronie www.wroclaw.pl/wbo

Poza tym każdy ma możliwość zagłosowania drogą tradycyjną. W każdym Centrum Obsługi Mieszkańca oraz w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdują się urny na głosy papierowe.

– Nowością w tej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego jest Głosobus, czyli Mobilny Punkt Głosowania. Jest to zabytkowy Jelcz, który został nam udostępniony przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Głosobus dojedzie wszędzie tam, gdzie w pobliżu nie ma Centrum Obsługi Mieszkańca lub Biblioteki. Wszystkie osoby, które będą chciały zagłosować w WBO, będą miały taką możliwość – mówi Bartłomiej Świerczewski.

W szóstej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do podziału jest dokładnie 25 250 000 zł. 4 000 000 zł to pieniądze na projekty ogólnomiejskie. Pozostałe 21 000 000 zł przeznaczone jest na projekty rejonowe. Na projekty zabytkowe przeznaczono 250 000 zł.

Głosując elektronicznie pamiętaj:

  • Głosowanie trwa do 1 października (godz. 23.59) na stronie www.wroclaw.pl/wbo
  • Należy podać poprawny nr telefonu komórkowego – wyślemy na niego SMS z kodem weryfikacyjnym.
  • Z jednego numeru telefonu możesz potwierdzić maksymalnie 3 głosy (numery PESEL).

Głosując w formie papierowej pamiętaj:

  • Głosowanie trwa do 1 października (w zależności od godzin otwarcia punktów do głosowania)
  • karty do głosowania są dwustronne
  • każda karta po oddaniu głosu musi być podpisana przez głosującego
  • każde pole na karcie powinno być wypełnione
  • urny są w 18 lokalizacjach na terenie miasta oraz Mobilnym Punkcie Głosowania
  • karty znajdują się przy urnach i na stronie www

Więcej informacji mogą państwo znaleźć na stronie: www.wroclaw.pl/wbo