Mieszkasz we Wrocławiu i tutaj chcesz głosować w wyborach samorządowych, ale nie masz zameldowania w stolicy Dolnego Śląska? Nic straconego! Możesz dopisać się do rejestru wyborców i bez przeszkód oddać głos 21 października. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Aby móc głosować w nadchodzących wyborach samorządowych w stolicy Dolnego Śląska, czyli oddać głos na kandydatów do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz prezydenta Wrocławia, trzeba być wpisanym do stałego rejestru wyborców we Wrocławiu.

Nie muszą się tym przejmować osoby zameldowane we Wrocławiu na pobyt stały – one z urzędu wpisywane są do rejestru wyborców. Pozostali, czyli m.in. osoby mieszające w naszym mieście bez zameldowania na pobyt stały, a także osoby mieszkające we Wrocławiu pod innym adresem niż ich adres zameldowania, powinny dopisać się do rejestru wyborców.

Jak i gdzie złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Odpowiedni wniosek można złożyć w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Trzeba w nim podać imiona i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zameldowania na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce. Do wniosku należy też dołączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości, a także pisemną deklarację, w której trzeba podać swoje obywatelstwo oraz adres stałego zamieszkania we Wrocławiu.

To nie koniec, bo trzeba jeszcze udowodnić stałe zamieszkiwanie pod określonym adresem we Wrocławiu. Do tego potrzebny jest np. tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, umowa najmu mieszkania) lub potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.

Jeśli nie posiadasz tytułu prawnego do lokalu ani zameldowania na pobyt czasowy, musisz dołączyć oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkujesz, potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela (najemcy) oraz inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić wpisanie do rejestru wyborców.

To np. rachunki wystawione na twoje nazwisko albo potwierdzenie rozliczenia podatku we Wrocławiu, w którym wskazany jest adres zamieszkania. W przypadku, gdy dowodem na potwierdzenie stałego zamieszkiwania mają być zeznania świadków, należy zgłosić się z nimi w urzędzie, gdzie zostaną przesłuchani.

Co prawda przepisy nie wskazują terminu, do którego najpóźniej trzeba złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, aby móc wziąć udział w wyborach, ale na rozpatrzenie wniosku prezydent Wrocławia ma trzy dni. Warto więc nie czekać z tym na ostatnią chwilę.

Wzór wniosku o wpisanie do rejestru wyborców oraz pisemnej deklaracji załączanej do wniosku można pobrać w tym miejscu

Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców przyjmuje od poniedziałku do piątku Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4 (pokoje 221, 222 i 223). Do 19 października 2018 r. godziny przyjmowania wydłużono od 8.00 do 17.15.

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców można też złożyć przez internet. Potrzebny do tego jest jednak profil zaufany. Sprawdź, jak online wpisać się do rejestru.

Nie bądź lama, głosuj we Wrocławiu

W dopisaniu się do rejestru wyborców chcą pomóc wrocławianom przedstawiciele Bezpartyjnego Wrocławia i Inicjatywy 20/30.

– Chcemy przekonać wszystkich wrocławian, nie tylko tych mieszkających tu od dawna, ale również tych, którzy przyjechali tutaj na najbliższych kilka lat i z Wrocławiem wiążą swoją przyszłość, aby w niedzielę 21 października poszli do urn wyborczych. Najważniejsze, żeby było nas przy urnach jak najwięcej. Zróbmy tak, by frekwencja była wyższa niż ostatnio, by sięgnęła 60 procent – mówi Katarzyna Obara-Kowalska, kandydatka na prezydenta Wrocławia.

Dariusz Mącarz z Inicjatywy 20/30 i kandydat do rady miejskiej z listy Bezpartyjnego Wrocławia przypomina, że akcja „Nie bądź lama, głosuj we Wrocławiu” ruszyła jeszcze przed wakacjami.

– Teraz do Wrocławia wrócili już studenci, pokończyły się także urlopy, więc intensyfikujemy nasze działania. W najbliższy piątek, 5 października, od godziny 14 do 17.15 będziemy przy ulicy Zapolskiej pod urzędem miejskim i będzie pomagać wypełniać wnioski o wpisanie do rejestru wyborców. Nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców nie jest zameldowanych we Wrocławiu, więc większość z nich nie jest w rejestrze wyborców i nie ma praw wyborczych w naszym mieście. Chcemy wszystkie te osoby – studentów czy młodych profesjonalistów – zachęcić do tego, żeby dopisali się do rejestru i głosowali tam, gdzie żyją i zmieniali swoje miasto poprzez oddanie głosu. Pomożemy wypełnić wniosek, wystarczy przynieść dowód osobisty i dokument potwierdzający wrocławski adres. To może być umowa o pracę, umowa najmu czy rachunek za prąd – tłumaczy Mącarz.

Jak dodaje Dariusz Mącarz, jeśli zainteresowanie w najbliższy piątek będzie duże, niewykluczone, że akcja zostanie powtórzona. W urzędzie miejskim można nie tylko dopisać się do rejestru wyborców, ale też sprawdzić, czy na pewno się w tym spisie figuruje.

– To o tyle ważne, że jeśli np. w ostatnich wyborach głosowało się gdzie indziej, to często automatycznie jest się dopisywanym do innego spisu wyborców. Istotne więc, by sprawdzić, gdzie jest się wpisanym do rejestru wyborców i upewnić się, że to Wrocław – podkreśla Patryk Hałaczkiewicz z Bezpartyjnego Wrocławia, kandydat do wrocławskiej rady miejskiej.

Katarzyna Obara-Kowalska przypomina, że do rejestru wyborców mogą też dopisywać się obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu.