Fit-Kids Centrum Aktywnego Dziecka to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia, a także naszego kraju. Jest to pierwsza siłownia dla dzieci w Polsce, stworzona z myślą o dzieciach i dla dzieci – ich zdrowym rozwoju fizycznym.

Fit-Kids powstało ze względu na bardzo poważny problem, jakim jest stale powiększająca się liczba dzieci z nadwagą bądź otyłością. To nagminne zjawisko, dotykające już co czwarte dziecko, wynika z braku bądź ograniczonej aktywności ruchowej, jaką mają dzieci w dzisiejszych czasach. Dodatkowo mamy do czynienia z brakiem podstawowej wiedzy związanej ze zdrowym odżywianiem u dzieci.

– Wierzymy, że wszystko, co robimy, podważa status quo. Naszą misją jest zmiana życia dzieci na lepsze: chcemy, aby były zdrowe, sprawne, aktywne i pewne siebie – mówią Magdalena Wojtków i Kacper Nowicki, założyciele pierwszej siłowni dla dzieci w Polsce.

– Sposób, w jaki kształtujemy ich przyszłe życie, polega na wprowadzeniu zmian w łatwy, przystępny i przyjazny sposób. Wszystkie nasze działania pozostają w zgodzie z rozwojem ontogenetycznym dzieci, ale także z ich możliwościami i zapotrzebowaniem zarówno fizycznym, jak i mentalnym – dodają pomysłodawcy Fit-Kids.

W siłowni przez dobrą zabawę zapewniany jest dzieciom holistyczny rozwój, nad którym czuwa wykwalifikowana kadra trenerów personalnych, fizjoterapeutów, biomechaników i dietetyków. Założycielami siłowni są właśnie trener personalny oraz aktywny naukowo biomechanik, co pozwoliło na stworzenie szerokiego i bardzo merytorycznego podłoża do działań. Obecnie pracuje tam czterech trenerów personalnych i fizjoterapeutka. Siłownia ściśle współpracuje z dietetykami, aby stworzyć holistyczne podstawy do wspierania rozwoju dzieci.

Przerażające fakty

Obecnie Fit-Kids pomaga nie tylko dzieciom otyłym, ale także mającym problemy np. z prawidłowym ukształtowaniem kręgosłupa czy obniżonym napięciem mięśniowym. Wspiera młodych sportowców oraz rozwija zdolności motoryczne już od najmłodszych lat.

– Niestety, coraz częściej spotykamy się z dziećmi, które mają problem choćby z wykonaniem przewrotu w przód. I nie są to tylko dzieci mało aktywne: wręcz przeciwnie, wydawać by się mogło, że są w świetnej kondycji. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Osobiście jest to dla nas przerażające – mówi Kacper Nowicki, trener personalny i założyciel Fit-Kids.

Jego zdaniem wystarczy jednak kilka treningów i postępy są widoczne gołym okiem. – Nie akceptujemy tego, co dzieje się ze sportem w szkołach, z brakiem pomysłu na fizyczny rozwój dzieci. Sprzeciwiamy się takiemu stanowi rzeczy i dlatego właśnie otworzyliśmy Fit-Kids. Chcemy zapewnić dzieciom możliwość uprawiania sportu, wykształcać w nich pewność siebie i wzmacniać mentalnie. W ten sposób kreujemy ich przyszłość – dodaje założyciel Fit-Kids.

Innowacyjne maszyny i programy treningowe

Siłownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt stworzony przez lekarzy, fizjoterapeutów oraz trenerów. Innowacyjne maszyny do ćwiczeń posiadają wbudowane czujniki nacisku, które wykrywają i kontrolują prawidłową pozycję ciała podczas ćwiczeń. Gdy odcinek lędźwiowy bądź piersiowy kręgosłupa nie dotyka do oparcia, instruktor dostaje informację w postaci sygnału świetlnego oraz dźwiękowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykształcane są tylko prawidłowe wzorce ruchowe u dzieci. Każda maszyna odwzorowuje ruchy funkcjonalne wykonywane codziennie przez każdego, takie jak przysiad, podnoszenie przedmiotów, ściąganie czy wypychanie. Dodatkowo do dyspozycji dzieci są bieżnie oraz rowerki.

W Fit-Kids można znaleźć szeroką ofertę zajęć sportowych dla dzieci (w wieku od 2 do powyżej 12 lat), które prowadzone są zgodnie z autorskimi, opracowanymi przez zespół Fit-Kids programami treningowymi. Jest w czym wybierać, począwszy od zajęć dla najmłodszych: „Motoryka smyka”, przez zajęcia ogólnorozwojowe „Sprawny jak lampart” czy „Lepszy sportowiec”, po „Kickboxing”. Szczególnym powodzeniem cieszą się zajęcia nastawione na walkę z nadwagą „Tracę na wadzę” oraz treningi personalne dla dzieci, z których korzystają szczególnie młodzi sportowcy: koszykarze, tenisiści oraz piłkarze. Ponadto Fit-Kids organizuje cykliczne spotkania z rodzicami, urodziny dla dzieci oraz obozy sportowe.

Bardzo dużą zaletą jest indywidualne podejście do dzieci uczestniczących w zajęciach. Grup są kameralne, maksymalna liczba dzieci to 6. Dlatego też, aby zapewnić odpowiednią jakość usług, na zajęcia obowiązują zapisy.

– Pracujemy z młodymi, dynamicznie rozwijającymi się organizmami. Bardzo ważne jest skupienie się na technice wykonywania ćwiczeń oraz poświęcenie odpowiedniej uwagi dzieciom, aby zapewnić im prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i mentalny. To, jak pracujemy z nimi dzisiaj, przyniesie rezultaty i wzmocni ich w dorosłym życiu, chociażby podczas sytuacji stresujących – wyjaśnia Kamila Kuszewska, trener personalny Fit-Kids.

To nie jest plac zabaw

Wszystkie zajęcia prowadzone są pod okiem doświadczonych trenerów. Fit-Kids nie działa jak plac zabaw dla dzieci– jest to siłownia dla dzieci z przesłaniem i misją.

Co dzieci potrzebują zabrać na zajęcia? – Oczywiście strój sportowy, obuwie sportowe, butelkę wody no i oczywiście uśmiech! Resztą zajmiemy się my. Uwielbiamy patrzeć, jak aktywność fizyczna sprawia dzieciom niesamowitą radość. Jednak to osiągane przez nich postępy, nie tylko te związane ze zrzucaniem tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim poprawą sprawności, sprawiają, że jesteśmy dumni z tego, co robimy – mówi Patrycja Zwistowska trener personalny Fit-Kids.

Fit-Kids Centrum Aktywnego Dziecka mieści się przy ul. Ofiar Oświęcimskich 3/1a i jest otwarte 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku można odwiedzić siłownię w godzinach 16-20, natomiast w weekend w godz. 10-14. Koszt pojedynczych zajęć to 35 zł. Istnieje możliwość wykupienia karnetów na zajęcia: przy uczestnictwie dziecka raz w tygodniu miesięczny karnet kosztuje 120 zł, natomiast przy uczestnictwie dwa razy w tygodniu 200 zł. Specjalistyczny, miesięczny program „Tracę na wadze” to koszt 220 zł (8 wejść w tygodniu). Więcej szczegółów na stronie www.fit-kids.pl.

Czy wiesz, że…

  • Holizm to teoria zakładająca, że świat stanowi całość niedającą sprowadzić się do sumy części. Pogląd głoszący, że zjawiska tworzą układy całościowe.
  • Medycyna holistyczna opiera się na założeniu, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i że należy leczyć cały organizm, a nie tylko jego chorą część.