Stolica Dolnego Śląska plasuje się pod koniec trzeciej setki miast na świecie, jeśli chodzi o wysokość kosztów życia – wynika z rankingu Expatistan. Jesteśmy najtańszym spośród polskich miast sklasyfikowanych w tym zestawieniu.

Expatistan to platforma, porównująca koszty życia w miastach na całym świecie. Informacje o cenach w poszczególnych metropoliach pochodzą od użytkowników tego serwisu. Na tej bazie powstaje indeks cen.

– Aby obliczyć wartość indeksu cen każdego miasta, rozpoczynamy od przypisania wartości 100 do centralnego miasta referencyjnego (to znaczy do Pragi). Po ustaleniu punktu odniesienia, wartość wskaźnika cen każdego innego miasta w bazie obliczamy, porównując koszty utrzymania w tym mieście z kosztami utrzymania w Pradze. Dlatego, jeśli miasto ma wskaźnik cen wynoszący 134, oznacza to, że mieszkanie w nim jest o 34% droższe niż mieszkanie w stolicy Czech – tłumaczą autorzy rankingu.

W aktualizowanym na bieżąco zestawieniu sklasyfikowano ponad 340 miast z całego świata. W rankingu pod uwagę brane jest 50 kategorii cenowych, związanych m.in. z cenami jedzenia, wynajmu mieszkania, transportu, lekarstw, ubrań czy rozrywki.

Najdrożej na Bermudach, najtaniej w Indiach

Najdroższym miastem na świecie jest Hamilton na Bermudach (wskaźnik cen to 294). Przykładowo – po przeliczeniu z lokalnej waluty, za wynajem 45-metrowego mieszkania w umiarkowanie drogiej dzielnicy trzeba tam płacić ponad 6,2 tys. złotych miesięcznie, kilogram jabłek kosztuje 37 złotych, a kolacja dla dwóch osób w okolicznym pubie to wydatek rzędu 309 złotych.

W pierwszej piątce najdroższych miast figuruje jeszcze Genewa (243), Reykjavik (242), Nowy Jork (239) i San Francisco (238). Z kolei najtańszymi metropoliami sklasyfikowanymi w rankingu są indyjskie miasta: Vadodara (55) Coimbatore (59), Bhubaneswar (60) i Madras (63), a także turecka Antalya i białoruski Mińsk (po 65).

fot. Expatistan

Polskie miasta w rankingu

W zestawieniu znajdziemy pięć polskich miast. Spośród nich najwyżej figuruje Warszawa (wedle stanu na 17.05 – 260 miejsce i wskaźnik cen 92), a dalej – Poznań (odpowiednio – 273 i 88), Kraków (279 i 88), Gdańsk (285 i 85) oraz Wrocław (295 i 81). Nasze miasto wyprzedza tunezyjski Tunis, a tuż za naszym plecami plasuje się albańska Tirana.

Jak wynika z danych Expanistan, Wrocław jest nie tylko najtańszym ze wszystkich polskich miast sklasyfikowanych w rankingu, ale i jednym z najtańszych we wschodniej Europie (21 miejsce na 33 miasta).

Z ciekawostek, stolica Dolnego Śląska to drugie miasto na świecie z najtańszym jabłkami (kilogram tych owoców kosztuje 2,67 zł) i drugie w Europie wschodniej pod względem najniższych cen za kolację we włoskiej restauracji (97 zł dla dwóch osób). Jesteśmy też trzeci w naszej części Starego Kontynentu pod względem najtańszych karnetów na siłownię (102 zł za miesięczną wejściówkę w dzielnicy biznesowej), męskich skórzanych butów (283 zł za parę) i mleka (2,71 zł za litr).

Więcej ciekawych danych o cenach we Wrocławiu znajdziecie na stronie rankingu Expatistan.