Kolejna nowość we wrocławskim porcie lotniczym. Ze stolicy Dolnego Ślaska można już latać do Aten. To jeden z 10 nowych kierunków w letnim rozkładzie lotów z naszego miasta. Jeszcze w maju ruszą także połączenia na główne lotnisko w Paryżu.

Pierwszy samolot linii Ryanair z Wrocławia do Aten odleciał w piątek 11 maja. To drugi, po Krecie Chania, grecki kierunek w ofercie irlandzkiego przewoźnika.

– Polacy kochają Grecję, jej urok i historię. Po popularnej Krecie, przyszedł czas na stolicę tego fascynującego kraju. Loty do Aten jeszcze bardziej urozmaiciły listę słonecznych kierunków na południu Europy. Od tego sezonu pasażerowie mają do dyspozycji już kilkadziesiąt tanich połączeń m.in. do Włoch, Grecji, Portugalii oraz Hiszpanii, w tym również na Wyspy Kanaryjskie – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Rejsy do Aten realizowane są w każdy piątek. W maju linie Ryanair oferują też trzy dodatkowe loty w poniedziałki (14, 21 i 28 maja).

Hala dla odlatujących

fot. Port Lotniczy Wrocław

Wkrótce polecimy do Paryża

Jak już informowaliśmy w marcu, w letnim rozkładzie lotów z Wrocławia znalazło się w sumie aż 10 nowości. Wśród nich są m.in. Faro i Porto w Portugalii, czarnogórska Podgorica, Kutaisi w Gruzji i Bari na południu Włoch.

A już 26 maja w siatce lotów zadebiutują linie Air France, które po raz pierwszy zabiorą podróżnych na lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. To największy we Francji i jeden z najważniejszych na świecie portów lotniczych, umożliwiający dogodne planowanie nawet najdalszych podróży.

– To najważniejsza nowość tego roku. Będziemy lepiej skomunikowani z Francją, skorzystamy z bogatej możliwości przesiadek na inne połączenia krajowe głównego paryskiego lotniska lub podróży kombinowanej pociągiem TGV – podkreśla Dariusz Kuś.

Jak dodaje prezes wrocławskiego lotniska, poza tym siatka Air France, obejmująca największe lotniska świata, pozwoli skorzystać z dużej liczby rejsów do Ameryki, Afryki czy Azji.

fot. Port Lotniczy Wrocław

Ponad ćwierć miliona pasażerów w kwietniu

Wrocławskie lotnisko ma za sobą bardzo dobry miesiąc. W kwietniu obsłużyło bowiem ponad 255 tys. pasażerów. To o 17,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Sukcesywny wzrost liczby pasażerów wynika z faktu, że przewoźnicy stale rozwijają i wzbogacają siatkę połączeń. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji już rekordowe 85 kierunków. Warto podkreślić, że znacząco rośnie liczba podróżnych zarówno na kierunkach południowych oraz na Wyspy Brytyjskie, jak i do europejskich hubów przesiadkowych i centrów biznesowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kierunki wschodnie i północne – komentuje Dariusz Kuś.

W szybkim tempie rozwija się segment niskokosztowych połączeń międzynarodowych. W kwietniu z oferty tanich linii skorzystało ponad 182 tys. pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o blisko 35%.

Już tradycyjnie, niezależnie od pory roku, ogromnym powodzeniem cieszą się kierunki południowe – wypełnienia samolotów lecących na Teneryfę, do Mediolanu, na Kretę (lotnisko Chania) czy do Malagi wyniosły ponad 90%. Podobnie było w przypadku połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii.

Pasażerów przybywa również na innych kierunkach. Ogromny wzrost odnotowały linie Wizz Air na tych trasach, na których znacząco zwiększyły liczbę rejsów: do Lwowa (190,8% podróżnych więcej), Londynu Luton (39,3%) oraz holenderskiego Eindhoven (28,7%). O 22,7% wzrosła też liczba pasażerów na trasie do Kijowa.

Lufthansa

fot. Port Lotniczy Wrocław

Rośnie znaczenie Wrocławia na biznesowej mapie Europy

Z sieciowych lotów międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2018 roku blisko 38 tys. pasażerów, czyli o 25,1% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost, o blisko 30%, odnotowały linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu nad Menem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przewoźnik zwiększył liczbę rejsów na tej trasie aż o 50% w stosunku do ubiegłego roku. O ponad 4% wzrosła liczba pasażerów na innej bardzo popularnej trasie – do Monachium. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie do Kopenhagi.

– Wrocław oferuje dziennie już 18 sieciowych połączeń międzynarodowych, a oferta w tym segmencie stale się powiększa. To pokazuje, że przewoźnicy dostrzegają rosnące znaczenie Wrocławia na biznesowej mapie Europy – podkreśla Dariusz Kuś.

Dodajmy, że o 9,4% wzrosła liczba pasażerów na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko im. Chopina w Warszawie.

Systematycznie, i to jeszcze przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, rośnie również zainteresowanie lotami czarterowymi. W kwietniu 2018 wypoczynek z biurem podróży wybrało blisko 10 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska – to blisko 200% więcej niż w kwietniu 2017 roku. W tym sezonie w ofercie jest 25 wakacyjnych kierunków, w tym trzy nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.

Wszystko wskazuje na to, że wrocławskie lotnisko, zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów, po raz kolejny z rzędu bijąc swój rekord.