W tegorocznej edycji rankingu „Quality of living”, Wrocław – podobnie jak przed rokiem – zajął setne miejsce. Po raz dziewiąty z rzędu, liderem wśród miast o najwyższej jakości życia został Wiedeń.

Firma doradcza Mercer co roku publikuje ranking jakości życia w największych miastach na świecie. Mercer, w swoim raporcie, szacuje warunki i jakość życia w poszczególnych metropoliach, by pomóc międzynarodowym korporacjom uczciwie zrekompensować swoim pracownikom przeniesienie do zagranicznych placówek.

W tym roku firma ponownie przeanalizowała ponad 450 miast z całego globu, biorąc pod uwagę 39 wskaźników, pogrupowanych w 10 kategoriach. To m.in. sytuacja polityczna, stan gospodarki, opieka zdrowotna, jakość oświaty, transport, baza kulturalno-rekreacyjna, zasoby mieszkaniowe czy stan środowiska.

Jak tłumaczą autorzy rankingu, pomimo niestabilności gospodarczej w Europie, związanej z Brexitem, a także zwiększonej niestabilności politycznej w całym regionie, wiele z europejskich miast wciąż oferuje najwyższą jakość życia na świecie i pozostaje atrakcyjnym celem podróży dla emigrantów.

– Wraz ze wzrostem globalizacji i zmieniającą się demografią siły roboczej, przyciągnięcie i utrzymanie odpowiednio utalentowanego pracownika będzie jednym z kluczowych wyzwań dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych pięciu lat. Coraz bardziej zróżnicowana siła robocza jest zarówno bardziej mobilna, jak i cyfrowa, z bardzo odmiennymi wymaganiami i aspiracjami w zakresie kariery, stylu życia i ostatecznie tego, gdzie i jak chcą pracować. Firmy muszą brać pod uwagę te czynniki w swojej ofercie, zarówno dla pracowników lokalnych, jak i ekspatów – podkreśla Ilya Bonic, starszy partner i prezes Mercer’s Career.

Wiedeń wciąż na topie

Tegoroczny, dwudziesty już ranking „Quality of living” obejmuje 231 miast. Po raz dziewiąty z rzędu pierwsze miejsce zajął Wiedeń, a na kolejnych lokatach uplasowały się Zurych (2), Auckland, Monachium (ex aequo 3) i Vancouver (5).

– Wiedeń pozostaje najwyżej ocenianym miastem w Europie i na świecie, zapewniając mieszkańcom i emigrantom wysoki poziom bezpieczeństwa, dobrze zorganizowany transport publiczny oraz różnorodne obiekty kulturalne i rekreacyjne. Monachium wskoczyło na trzecią pozycję, bo z biegiem czasu miasto podjęło wysiłek, aby przyciągnąć talenty i firmy, stale inwestując w infrastrukturę zaawansowanych technologii i promując swoje obiekty kulturalne – tłumaczą twórcy zestawienia.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Mercer, w wyniku zamachu terrorystycznego w Sztokholmie, miasto spadło o trzy miejsca, podczas gdy Oslo i Lizbona polepszyły swoje pozycje o odpowiednio sześć i pięć miejsc.

– Londyn pozostaje w dalszej części listy – ze względu na utrzymujące się problemy z natężeniem ruchu i zanieczyszczeniem powietrza spadł o jedno „oczko” na miejsce 41 – dodają.

Wrocław na 100 miejscu

W rankingu uwzględniono jedynie dwa polskie miasta. Warszawa „wylądowała” na 82 miejscu, a Wrocław – podobnie jak przed rokiem – na 100 pozycji. Tuż nad stolicą Dolnego Śląska uplasował się chorwacki Zagrzeb i Victoria na Seszelach, a bezpośrednio za naszymi plecami znajdziemy tajwański Taizhong i malezyjskie Johor Bahru. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajął Bagdad.

fot. Mercer