W sobotę 9 czerwca na obrzeżach Wrocławia będzie można zobaczyć rekonstrukcje dwóch bitew. To jednak nie wszystko. Zapierających dech w piersiach atrakcji będzie więcej – zapowiadają organizatorzy REKONU 2018, który potrwa do niedzieli 10 czerwca.

W sobotę 9 czerwca o godz. 14.30 oraz 16 na terenie wokół Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu (ul. Obornicka 108) ma dojść aż do dwóch rekonstrukcji bitew.

– Co roku podczas REKONU odtwarzane bitwy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę, dlatego dzięki znacznemu zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych uda nam się zrealizować jeszcze jeden pokaz – mówi Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU 2018. – Nieco wcześniej od zaplanowanego już „Budziszyńskiego kotła” na terenie imprezy dojdzie do innej, równie dramatycznej potyczki. Tym razem Żołnierze Podziemia Niepodległościowego spotkają się w boju z jednostkami komunistycznego wojska.

Jaki będzie wynik tej bitwy? Warto przekonać się na własne oczy – początek rekonstrukcji o godz. 14.30. Natomiast półtorej godziny później, czyli ok. 16 okolicami ulicy Obornickiej wstrząsną kolejne eksplozje oraz serie z karabinów maszynowych. Tym razem w okrążenie dostanie się II Armia Wojska Polskiego, w której skład w 1945 roku wchodzili żołnierze Armii Krajowej oraz innych organizacji Polskiego Państwa Podziemnego. Nieudolnie dowodzone oddziały, w większości przez dowódców z sowieckiego nadania, wpadają w „kocioł” i ponoszą tragicznie wysokie straty. Polski oddział przemieszcza się w kierunku frontu. Zostaje zaatakowany przez Niemców. Dochodzi do bitwy. Niestety okrążeni Polacy w większości giną.

Nowości w programie

Nowością, która w ostatniej chwili dołącza do programu tegorocznego REKONU, będzie prezentacja dwóch szpitali polowych – współczesnego i z okresu II wojny światowej. Odwiedzający będą mieli okazję podpatrzyć jak udziela się pomocy rannym żołnierzom obecnie, a jak tuż przy linii frontu.

To zresztą nie jedyna nowość – wśród rekonstruktorów prezentujących stroje, sprzęt i broń różnych formacji wojskowych najczęściej z XX wieku pojawią się również XVII-wieczni mieszczanie. Nie przybędą z gołymi rękami – będą mieli ze sobą pistolety i rusznice, które wykorzystają podczas specjalnego pokazu strzelania z broni czarnoprochowej.

Piknikowa atmosfera

REKON to przede wszystkim atrakcja dla osób chcących spędzić weekend w interesującym miejscu, pełnym zapierających dech w piersi pokazów, dynamicznych prezentacji, a wszystko w rodzinnej i piknikowej atmosferze.

Zainteresowanie dzieci i głównie ich ojców budzą za każdym razem pokazy historycznych pojazdów, które przyjadą do Wrocławia z całej Polski. Rekonstruktorzy będą prezentowali amerykańskie Willysy i Dodge, którymi przejażdżka po terenie imprezy zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. Atrakcją będzie również motocykl gąsienicowy Kattenkrad i obecnie już unikat w skali światowej – amfibia GAZ 46 MAW. Do tego wszystkiego cała flota ciężarówek GAZ, transportery BRDM, BTR czy niemieckie sdkfz.

Rzymianie, milicjanci i… grochówka!

Od dwóch lat na terenie imprezy pojawiają się również oddziały z okresu o wiele bardziej odległego – to stanowisko Rzymian, gdzie odziani w zbroje legioniści uczą rzucania włócznią do celu, strzelania z łuku czy fechtunku krótkim mieczem. Nie brak również mundurów z okresu, który niektórzy mogą pamiętać – czyli funkcjonariuszy MO czy ORMO.

Na REKONIE historia miesza się ze współczesnością. Wszystko dzięki Policji, która prezentuje radiowozy, a podczas upału roztacza nad terenem imprezy ogromny parasol wodny z armatki Tajfun. Straż Miejska patroluje konno okolicę zaś Wojsko Polskie prezentuje ponad 20 sztuk sprzętu ciężkiego, w tym mosty, sprzęt do kopania transzei, ustawiania pól minowych, wozy naprawcze. Nad terenem wokół muzeum przy Obornickiej roztacza się przez cały czas zapach gęstej żołnierskiej grochówki przygotowywanej w kuchniach polowych.

PROGRAM

VII Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznych, pojazdów militarnych i służb mundurowych REKON 2018

Gdzie: Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ulica Obornicka 108, Wrocław

Sobota 9 czerwca

 • 10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
 • 12.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
 • 13.30 – pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
 • 14.00 – pokazy na dioramie Rzymian i Wojów
 • 14.30 – rekonstrukcja bitwy „Żołnierze Wyklęci”
 • 15.30 – pokaz Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu
 • 16.00 – rekonstrukcja bitwy „Budziszyn”
 • 16.45 –  pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody
 • 18.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających
 • 11.00-17.30 – zwiedzanie stałej, halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (wejście grup co 30 minut)
 • 11.00-17.30 – zwiedzanie wystawy „Historia Krzyża Harcerskiego”
 • 10.00-18.00 – dioramy grup rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, militarna giełda kolekcjonerska, prezentacje współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacje służb mundurowych, zwiedzanie zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z kolekcji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, pokazy strzelania z broni czarnoprochowej

Niedziela 10 czerwca

 • 10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
 • 14.00 – pokaz „Tajfuna” – policyjnego miotacza wody
 • 16.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających

Wstęp wolny

Strona internetowa: http://www.militarniwroclaw.pl/pl/strony/1072.html