W przyszłym roku Wrocławski Rower Miejski powiększy się do około dwóch tysięcy jednośladów. Magistrat, w ramach przygotowań do rozbudowy systemu, właśnie ruszył z konsultacjami społecznymi. Każdy może zaproponować lokalizacje nowych stacji.

Niedawno informowaliśmy, że ruszył nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Tymczasem wrocławski magistrat szykuje się już do zakrojonej na szeroką skalę, przyszłorocznej rozbudowy systemu. Umowa z obecnym operatorem – firmą Nextbike – kończy się bowiem w bieżącym roku. Od 2019 roku będzie obowiązywać nowy kontrakt, który miasto podpisze z wybranym w przetargu podmiotem.

– Wrocławski Rower Miejski to dla nas jedno z ważniejszych ogniw prowadzonej polityki rowerowej. Dodatkowo intensywnie rozbudowujemy sieć tras rowerowych oraz powiększamy liczbę rowerowych miejsc parkingowych. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wrocławian korzystaniem z wypożyczalni, w 2019 roku przymierzamy się do mocnej rozbudowy systemu do 2000 rowerów – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

W czwartek 8 marca ruszyły konsultacje społeczne dotyczące rozbudowy WRM.

– W latach 2011-2018 wypożyczalnia rowerów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród wrocławian. Do systemu Wrocławskiego Roweru Miejskiego należy obecnie ponad 160 tys. mieszkańców. Tylko w tym roku rowery były wypożyczane blisko milion razy. Biorąc pod uwagę te kwestie, jak i liczne wnioski instytucji, organizacji pozarządowych, firm, Rad Osiedli oraz osób prywatnych przystępujemy do konsultacji społecznych. Mają one na celu zebranie wskazań mieszkańców odnośnie pożądanych lokalizacji w nowym projekcie. Stanowić będą wsparcie dla optymalnego planowania lokalizacji wypożyczalni rowerów. Realizacja nowego, rozbudowanego systemu rozpocznie się od wiosny 2019 roku – tłumaczą urzędnicy.

Konsultacje potrwają do 29 marca. W ich trakcie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie dotyczące lokalizacji stacji roweru miejskiego oraz dodatkowych obszarów zalecanych do objęcia wypożyczalnią. Wrocławianie mogą wypełnić ankietę na stronie urzędu miejskiego lub wziąć udział w spotkaniu, zaplanowanym na 15 marca o godzinie 17, w Centrum Innowacji Przejście przy ulicy Świdnickiej.

Wrocławski Rower Miejski

fot. Nextbike Polska

Już jest 77 stacji, wkrótce będą kolejne

Aktualnie wrocławianie mają do dyspozycji 77 stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Ostatnia została uruchomiona w środę 7 marca – to efekt współpracy operatora z Parkiem Handlowym Auchan Bielany.

Nowa stacja stanęła po południowej stronie parku handlowego, w pobliżu zachodniego wejścia (od strony ulicy Czekoladowej). To już piąta stacja WRM, która powstała dzięki współpracy z prywatnym biznesem.

– Stacje sponsorskie to doskonałe narzędzie marketingowe wzmacniające sprzedaż produktów i usług zarówno dla właścicieli obiektów handlowych, jak i biurowców, czy zakładów pracy. Zyskują też na tym klienci i wszyscy użytkownicy Wrocławskiego Roweru Miejskiego – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Z nowej stacji można korzystać na tych samych zasadach, co ze wszystkich stacji rowerowych. Dzięki Parkowi Handlowemu Auchan Bielany, Wrocławski Rower Miejski powiększył się nie tylko o samą stację, ale również o 10 nowych rowerów.

– To z jednej strony praktyczne rozwiązanie dla robiących zakupy, którzy preferują przemieszczanie się na dwóch kółkach, a z drugiej element, dzięki któremu możemy szerzyć postawy proekologiczne i umożliwiać ich realizowanie w praktyce – wyjaśnia Karina Slawik-Koźlik, menedżer Parku Handlowego Auchan Bielany.

To nie koniec. Wkrótce, na przełomie marca i kwietnia, zostanie uruchomionych 5 nowych stacji rowerowych, które powstaną we współpracy z PKN ORLEN. Tym samym do systemu trafi 50 kolejnych jednośladów.

Rowery dostępne na stacjach paliw będą w pełni kompatybilne z istniejącym systemem, co oznacza, że pojazdy pobrane z tych lokalizacji będzie można pozostawić na dowolnych stacjach WRM na terenie miasta i odwrotnie. Na tych samych zasadach, z wykorzystaniem terminala lub aplikacji mobilnych, będzie odbywać się również wypożyczanie jednośladów.

Nowe stacje WRM pojawią się na stacjach przy ulicy Ślężnej 88A, Żmigrodzkiej 116, Ks. Witolda 79, Ślężnej 129A oraz Rawickiej 2.

fot. Nextbike