Liczba wyszukiwań lotów do Wrocławia na 2018 rok wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 28%, a wyszukiwań noclegów w stolicy Dolnego Śląska aż o 242% – wynika z danych międzynarodowej wyszukiwarki Kayak. Wizytą w naszym mieście szczególnie zainteresowani są Włosi, Amerykanie i Szwajcarzy.

Przypomnijmy, całkiem niedawno Wrocław wygrał międzynarodowy konkurs European Best Destination 2018 i tym samym może chwalić się tytułem najlepszego kierunku turystycznego w Europie w bieżącym roku.

– Kapituła konkursu uznała Wrocław za miasto z dużym potencjałem, które w ciągu ostatnich lat mocno postawiło na swój rozwój. Organizacja dużych przedsięwzięć, jak Europejska Stolica Kultury 2016 czy World Games 2017, udowodniła, że Wrocław jest gotowy na więcej – komentowała Wioletta Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki w magistracie.

Zgodnie z wyliczeniami urzędników, rocznie stolicę Dolnego Śląska odwiedza między 4 a 5 milionów turystów. Przyznanie tytułu EBD 2018 może – jak zapewniają w ratuszu – przełożyć się na zwiększenie tej liczby.

Przybędzie turystów z zagranicy

Zwiększające się zainteresowanie naszym miastem ze strony turystów potwierdzają też najnowsze dane, pochodzące z wyszukiwarki Kayak. Wedle analizy, opartej o wyszukiwania z całego świata, zagraniczni turyści szukają lotów do Wrocławia 28% częściej niż przed rokiem.

Największe wzrosty odnotowano dla lokalnego serwisu wyszukiwarki we Włoszech, gdzie zarejestrowano 108% więcej zapytań niż rok wcześniej. Wrocław pojawiał się też częściej w wyszukiwaniach Amerykanów (57%) i Szwajcarów (42%). Jak tłumaczą autorzy raportu, pokazuje to, że nowo otwarte, bezpośrednie połączenia lotnicze zachęcają zagranicznych turystów do odwiedzenia miasta i odkrywania jego uroków.

fot. Kayak

Lawinowy wzrost wyszukiwań noclegów

Jeszcze większymi wzrostami zainteresowania cieszą się noclegi we Wrocławiu – w tym roku liczba ich wyszukiwań zwiększyła się aż o 242% w porównaniu z 2017 rokiem. Tu największą zmianę nastawienia widać wśród samych Polaków – w 2018 roku trzykrotnie częściej (303%) niż przed rokiem planują odwiedzić stolicę Dolnego Śląska.

Wzrost zainteresowania zarejestrowano także wśród podróżnych ze Stanów Zjednoczonych (212% więcej wyszukiwań) oraz z Niemiec (33% więcej wyszukiwań).

– To niesamowite, jak z roku na rok Wrocław cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów – komentuje Vera Pershina, rzecznik prasowy Kayak.pl.

Znaczący wzrost zainteresowania naszym miastem wyszukiwarka odnotowała jeszcze w 2016 roku, gdy byliśmy Europejską Stolicą Kultury.

– Zwycięstwo w plebiscycie European Best Destination i znaczące wzrosty, które widzimy w naszych serwisach w tym roku pokazują, że ten trend jest dalej bardzo silny. Z pewnością duże znaczenie ma dynamiczny rozwój siatki połączeń lotniczych z Wrocławia. W ostatnim czasie pojawiła się nowa trasa Eurowings do Stuttgartu, czy połączenie do Zurychu oferowane przez Swiss Airlines. Także niskokosztowi przewoźnicy proponują wiele nowych, atrakcyjnych kierunków: Ryanair – Palermo i Neapol, WizzAir – Bazyleę czy Bari. Jest to duże udogodnienie dla turystów, którzy bez problemu i w atrakcyjnej cenie mogą odwiedzić Wrocław – wylicza Vera Pershina.

Jednak – jak podkreślają przedstawiciele wyszukiwarki – dane wskazujące na zainteresowanie turystów także z trudniej dostępnych zakątków świata oraz popularność miasta wśród Polaków, pokazują, że stoi za tym coś więcej.

– Wrocław został słusznie doceniony i stał się jednym z obowiązkowych punktów na mapie Europy – dodaje Pershina.

Metodologia badania

Analiza połączeń lotniczych powstała w oparciu o wyszukiwania we wszystkich serwisach Kayak z wyłączeniem Polski, wykonane między 1.06.17 – 11.02.18 (dla podróży między 1.01.18 – 31.12.18) i 1.06.16 – 11.02.17 (dla podróży między 1.01.17 – 31.12.17). Wyszukiwania dotyczyły lotów w dwie strony w klasie ekonomicznej. Ranking krajów z największym wzrostem zainteresowania wizytą we Wrocławiu powstał w oparciu o wzrost liczby wyszukiwań w lokalnych serwisach wyszukiwarki.

Z kolei analiza noclegów powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli we wszystkich serwisach Kayak, wykonane między 1.06.17 – 11.02.18 (dla podróży między 1.01.18 – 31.12.18) i 1.06.16 – 11.02.17 (dla podróży między 1.01.17 – 31.12.17). Wyszukiwania dotyczyły hoteli we wszystkich kategoriach, niezależnie od liczby gwiazdek.