Zakończyło się głosowanie na projekty, które dotyczą pomysłów na zorganizowanie sportowo-turystycznego bądź kulturalnego wydarzenia, w ramach 3. edycji budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. W stolicy Dolnego Śląska –najwięcej głosów zebrał Wrocław SmartMoto Challenge.

Fot. mospolytech.ru

Aktywny Dolny Śląsk to budżet obywatelski w wysokości 1 mln zł. Pieniądze te będą rozdzielane w 5 subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Na każdy z okręgów przeznaczono 200 tysięcy złotych, z czego na pojedynczy projekt do 20 tys. zł. O tym, które projekty będą finansowane, zdecydowali Dolnoślązacy. Mogli głosować na 151 przedsięwzięć z całego regionu. W sumie oddano niemal 40 tysięcy głosów, czyli trzy razy więcej niż w poprzedniej edycji konkursu! W efekcie wybrano 50 projektów, które będą realizowane od czerwca do końca 2018 roku.

Projekt z okręgu wrocławskiego otrzymał aż 1810 głosów

Zdaniem mieszkańców najciekawszym projektem tegorocznej edycji jest „Kulturalna Gmina Oborniki Śląskie”. Projekt z okręgu wrocławskiego otrzymał aż 1810 głosów. W regionie wałbrzyskim najbardziej popularnym był projekt „Rzuć okiem na teatr” z liczbą głosów – 973. Natomiast w okręgu legnickim pierwsze miejsce zajął „Bieg po Szczęśliwą Podkowę w Jakubowie. Mistrzostwa Dolnego Śląska Amatorów w biegu przełajowym na 10 km”. Zagłosowało na niego 850 osób. W okręgu jeleniogórskim zaś najwięcej – 533 głosów zdobył projekt „Soundsystem StreetFestival”.

Co to jest SmartMoto Challenge?

W stolicy Dolnego Śląska największym uznaniem cieszył się projekt Wrocław SmartMoto Challenge, który otrzymał 662 głosy. Zawody z serii SmartMoto Challenge odbywają się od 2013 roku w Barcelonie oraz Moskwie. W dniach 22-26 sierpnia 2018 roku po raz pierwszy odbędą się również we Wrocławiu. Historia SMC zaczęła się w 2012 roku, gdy Emilio Hernandez, pracownik naukowy ETSEIB oraz firma ELMOTO zdecydowali się zorganizować pierwsze zawody w Barcelonie, inspirując się Formułą Student i potrzebą poszukiwania nowych rozwiązań w przemyśle pojazdów elektrycznych. Sprawiło to, że celem uczestników zawodów SMC jest nie tylko stworzenie najszybszego motocykla, ale również dobrego business planu i atrakcyjnie wyglądającego pojazdu.

Festiwal Elektromobilności

W ramach Wrocław SmartMoto Challenge na kampusie Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Festiwal Elektromobilności. Podczas niego swoje usługi i produkty zaprezentują firmy z branży automotive oraz związane z szeroko pojętą elektromobilnością. Dzięki temu odwiedzający wydarzenie będą mogli na przykład spróbować jazdy Teslą czy innymi elektrycznymi pojazdami, a także poznać wiele ciekawych rozwiązań, np. związanych ze stacjami ładowania elektrycznych samochodów. Nie zabraknie wielu atrakcji!

SmartMoto Challenge nieustannie się rozwija, aby zapewnić inspirację dla młodych inżynierów. Drużyny biorące udział w SMC stworzone są ze studentów uczelni Europejskich oraz innych kontynentów. SMC jest okazją dla młodych inżynierów aby przetestować swoją wiedzę i umiejętności. Jest to również okazja do nabycia międzynarodowych kontaktów z inżynierami z całego świata.