Wspólne spacery, oglądanie wystaw, podwórkowy plener malarski, warsztaty fotograficzne, sąsiedzkie kino pod gołym niebem, potańcówka czy sąsiedzka uczta – to tylko niektóre z propozycji programu Sąsiadujemy, służącego rozwijaniu relacji mieszkańców wrocławskich osiedli – Ołbina, Brochowa, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego. Bogaty i zróżnicowany program przygotowany przez Strefę Kultury Wrocław z partnerami, w którym kluczowe będą działania w Pracowni Komuny Paryskiej 45, Dzień Sąsiada oraz Dzień Trójkąta realizowany będzie od maja do września bieżącego roku.


Sąsiedzkie spacery
Nasze działania zaczynamy już 12 maja sąsiedzkim spacerem z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim na Ołbinie. Spacery to wyjątkowa okazja do poznania Ołbina, Brochowa, Przedmieścia Oławskiego i Kleczkowa. Trasa spacerów wiedzie przez ciekawe, często zapomniane zakamarki osiedli – poznamy niepowtarzalny klimat i lokalne historie związane z każdym z odwiedzanych obszarów. W tym roku do prowadzenia spacerów zaprosimy gości – specjalistów z różnych dziedzin, a także samych mieszkańców, pasjonatów osiedlowej historii i architektury. Udział bezpłatny.

Miejsce startu spaceru ogłoszone będzie przed spacerem, czas trwania: od 2 do 3 godzin, zaczynamy zawsze o 11:00:

12 maja, 16 czerwca, 14 lipca, 25 sierpnia, 22 września spacerujemy po Ołbinie

19 maja, 23 czerwca, 21 lipca, 1 września, 29 września spacerujemy po Brochowie

26 maja, 30 czerwca, 11 sierpnia, 8 września spacerujemy po Przedmieściu Oławskim

9 czerwca, 7 lipca, 18 sierpnia, 15 września spacerujemy po Kleczkowie

Dzień Sąsiada
Idei „sąsiedzkości” poświęca się wiele uwagi w krajach zachodnich już od wielu lat. Zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym w 2000 r. przez Atanase Périfan, to małe codzienne gesty przeradzają się w prawdziwą współpracę. 25 maja we Wrocławiu, w Europejski Dzień Sąsiada, będziemy zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje. Dobre sąsiedztwo w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla pomogą nam zbudować wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne. W ramach Dnia Sąsiada będziemy pytać, czy znamy swoich sąsiadów i jakie mamy z nimi stosunki. Każda sąsiedzka relacja to jedna nitka rozciągnięta między kamienicami. Pokażemy siłę sąsiedztwa i stworzymy gęstą sieć kolorowych nitek na podwórku.

Dzień Trójkąta ­– poznaj architekturę Przedmieścia Oławskiego
Ważnym punktem tegorocznych działań programu Sąsiadujemy będzie odbywający się 8 września Dzień Trójkąta. To druga odsłona osiedlowego święta Przedmieścia Oławskiego, która angażuje lokalne instytucje i mieszkańców. To dzień, w którym chcemy pokazać wszystkim wrocławianom niepowtarzalny charakter Przedmieścia. Mamy nadzieję tego dnia spotkać wszystkich, którzy tu działają, pracują, tworzą i mieszkają. Na placu u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki powstanie pełna muzyki i warsztatowych atrakcji Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Pojawią się stanowiska lokalnych instytucji i interesariuszy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu. Planowana jest seria spacerów odkrywających architekturę Przedmieścia, pokaz filmu, czytanie książek w magicznym Świetliku, wystawy i koncerty. Kawiarnie, restauracje i sklepiki przygotują specjalne przysmaki. To wyjątkowa okazja do poznania architektury, historii i zakamarków Przedmieścia Oławskiego w sąsiedzkiej atmosferze.

Działania proponowane przez Strefę Kultury Wrocław są kontynuacją realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Nawiązane wtedy pierwsze kontakty i powstałe relacje pozwoliły nam wejść we współpracę z Fundacją Made in Brochów na Brochowie, Stowarzyszeniem Żółty Parasol na Ołbinie i Stowarzyszeniem Curatus na Kleczkowie, a na Przedmieściu Oławskim działamy wspólnie z Novym Ruchem Teatr, który prowadzi Pracownię Komuny Paryskiej 45. Razem z nimi realizujemy program działań podwórkowych oparty na animacji i edukacji. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie zachętą do angażowania się w lokalne sprawy najbliższego sąsiedztwa, przyczyni się do większego zadowolenia mieszkańców oraz odpowiedzialności za sprawy sąsiedzkie i własne otoczenie.

Ważne daty:

25 maja – Dzień Sąsiada

23 czerwca – Noc Świętojańska na Kleczkowie

1 lipca – finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin)

28 lipca – biesiada z potańcówką (Brochów)

8 września – Dzień Trójkąta

FOTORELACJA z konferencji – TUTAJ
hasło: sasiadujemy

 

Materiały prasowe