W niedzielę 29 października w życie wejdzie zimowy rozkład wrocławskiego lotniska. Znajdzie się w nim aż 11 nowości, a łącznie do dyspozycji pasażerów będzie 50 połączeń.

Hala wrocławskiego lotniska

fot. Port Lotniczy Wrocław

Na początek zła wiadomość. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu lotów, znika połączenie tanich linii Ryanair z Wrocławia do Warszawy. Pierwotnie miało to nastąpić dopiero wiosną przyszłego roku, ale przewoźnik przyśpieszył tę decyzję.

– Loty z Warszawy do Gdańska i Wrocławia zostają zawieszone z końcem sezonu letniego 2017. Przyczyną przesunięcia terminu jest wyłączenie 25 samolotów, z 400, z rozkładu lotów na zimę – tłumaczy portalowi Wroclife.pl Olga Pawlonka z Ryanair.

Mimo to – jak zapewnia nas Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław – Ryanair pozostaje mocno związany ze stolicą Dolnego Śląska, czego wyrazem jest aż osiem nowości w zimowym rozkładzie, w tym krajowe loty do Gdańska.

– W nowym sezonie irlandzki przewoźnik lata na blisko 30 trasach ze stolicy Dolnego Śląska. Poza tym nasi pasażerowie nadal mają do dyspozycji 6 lotów dziennie do Warszawy, które realizują PLL LOT. Rozmawiamy także o możliwościach dalszej rozbudowy połączeń krajowych z innymi przewoźnikami – podkreśla Kuś.

Samolot Wizz Air

fot. Port Lotniczy Wrocław

Zima pełna nowości

Zdecydowanie więcej jest jednak dobrych informacji, bo na wrocławskim lotnisku pojawi się aż 11 nowości, a w sumie podróżni będą mieli do dyspozycji 50 połączeń – 39 niskokosztowych, 7 sieciowych i 4 czarterowe.

– O tak bogatej siatce połączeń zadecydowały stale rosnąca liczba pasażerów i intensywny rozwój linii lotniczych, które dostrzegają duży potencjał naszego lotniska – zaznacza Dariusz Kuś.

Jak już wspominaliśmy, 8 nowych kierunków to zasługa linii Ryanair. Z irlandzkim przewoźnikiem od niedzieli 29 października polecimy do Tel Awiwu, Palermo, Neapolu, Edynburga, Leeds Bradford, Oslo (Torp), Brukseli (Charleroi) i Gdańska. Łącznie w ofercie tych linii lotniczych będzie 28 połączeń z naszego miasta.

Dziewiąta nowość to z kolei loty do marokańskiego Agadiru, które wprowadza Wizz Air. W sumie te węgierskie linie mają w swojej siatce 11 połączeń z Wrocławia.

Cieszy też fakt, że w rozkładzie zimowym po raz pierwszy pozostaje Malaga. Nie zabraknie również tegorocznych letnich nowości – Lizbony (Ryanair), Tel Awiwu (PLL LOT), Rejkiawiku i Lwowa (oba od Wizz Air). W sumie pasażerowie będą mieli do dyspozycji 39 połączeń niskokosztowych.

– Podróżujący z Wrocławia chętnie planują wypoczynek także po zakończeniu tradycyjnego sezonu urlopowego. To trend, który zauważają przewoźnicy. Poszerzają ofertę kierunków południowych dostępnych przez cały rok. Coraz częściej też zwiększają liczbę operacji na danej trasie. Tak było z Maltą od Ryanaira. Pierwszej zimy samoloty latały tam raz w tygodniu, w kolejnym roku już dwa razy – mówi Dariusz Kuś.

Lufthansa

fot. Port Lotniczy Wrocław

Biznesowo do Szwajcarii i Niemiec

W poniedziałek 30 października należące do Grupy Lufthansa linie Swiss Airlines uruchomią długo wyczekiwane biznesowe połączenie do Zurychu. To świetna wiadomość przede wszystkim dla przedstawicieli wielu szwajcarskich firm, m.in. Credit Suisse czy UBS, które mają swoje siedziby i oddziały na Dolnym Śląsku.

– Dzięki nowemu połączeniu znaczenie Wrocławia, jako ważnego ośrodka biznesowego, jeszcze się zwiększy, przyciągając kolejne firmy oraz inwestorów. Nasze statystyki wymieniają Zurych, a obok niego jeszcze Brukselę i Paryż, jako miasta, do których do tej pory najczęściej lataliśmy z przesiadkami – tłumaczy Dariusz Kuś.

Są też inne dobre wiadomości dla biznesu – od sezonu zimowego Lufthansa zwiększy liczbę rejsów na trasie do Frankfurtu nad Menem do czterech dziennie.

– Lufthansa reaguje na zwiększające się zainteresowanie podróżnych. Lotnisko we Frankfurcie jest jednym z największych portów przesiadkowych w Europie. Pasażerowie wrocławskiego lotniska mogą dzięki temu wygodnie zaplanować podróż do wszystkich najważniejszych miast Europy, a także na trasach transkontynentalnych do Azji czy Ameryki Północnej – komentuje Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.

Ze stolicy Dolnego Śląska można polecieć również do Monachium (3 połączenia dziennie od linii Lufthansa), Düsseldorfu (Eurowings) czy Kopenhagi (SAS).

Hala dla odlatujących

fot. Port Lotniczy Wrocław

Czarterem na zimowy urlop

Ostatnią z 11 nowości w zimowym rozkładzie lotów jest połączenie czarterowe na Teneryfę, które wprowadzi biuro podróży Itaka. Oprócz tego, osoby wybierające się zorganizowany urlop będą miały również do dyspozycji loty na dwie inne wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich (Lanzarote i Fuerteventurę), a także do egipskiej Hurghady.

– Wyspy Kanaryjskie są numerem jeden wśród podróżnych, którzy preferują urlop z biurem podróży. W miesiącach zimowych można tam liczyć na słoneczną pogodę i przyjemne temperatury. Z kolei Egipt fascynuje miłośników historii, poszukiwaczy przygód, jak również wielbicieli udanego wypoczynku – dodaje Michał Kozak, menadżer ds. rozwoju ruchu czarterowego Portu Lotniczego Wrocław.

Zimowy rozkład lotów będzie obowiązywać od niedzieli 29 października do końca marca 2018 roku.