Właśnie poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt pomnika Niepodległości, który stanie na skwerze przy placu Legionów. Zobaczcie, jak ma wyglądać dzieło.

Wiosną wrocławski magistrat ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Niepodległości, który ma stanąć na skwerze przy placu Legionów, przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Kościuszki.

mat. organizatora

– 11 listopada 2018 roku obchodzona będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatorami wzniesienia pomnika upamiętniającego ten fakt są członkowie dolnośląskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy uzyskali poparcie Rady Miejskiej Wrocławia w jednogłośnej uchwale, co jest świadectwem jej znaczenia dla wszystkich środowisk Wrocławia – czytamy w ogłoszeniu konkursowym.

Jak tłumaczą urzędnicy, uczestnicy konkursu mieli swobodę w sposobie ujęcia tematu i doborze artystycznych środków wyrazu. Magistrat w ogłoszeniu podkreślał fakt, że po 123 latach niewoli niepodległość w 1918 r. została odzyskana w wyniku równoczesnego zaangażowania wielu zróżnicowanych środowisk.

– Powstałe dzieło sztuki, nawiązując do decyzji Rady Miejskiej Wrocławia, winno łączyć wszystkich, dla których sukces niepodległej, suwerennej Polski jest powodem do dumy i którzy chcą uczestniczyć w budowaniu jej znaczenia i jej przyszłości. Zamawiający wyraża przekonanie, że dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu upamiętniającemu odzyskanie niepodległości, plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne, co będzie wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie – pomimo wszystko – skutecznie podtrzymywali polską tożsamość – dodawali urzędnicy.

Tak będzie wyglądał pomnik Niepodległości we Wrocławiu

Konkurs był dwuetapowy i realizacyjny, co oznacza, że w efekcie jego rozstrzygnięcia zostanie wykonana dokumentacja projektowa, stanowiąca podstawę do realizacji inwestycji.

Do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy prace. Właśnie poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu. Pierwsze miejsce zdobył projekt przygotowany przez Mariusza Kosibę, Jarosława Smolaka i Agnieszkę Wolską. Nagrodą za zwycięstwo w konkursie jest 50 000 zł i zaproszenie do negocjacji umowy, w trybie zamówienia z wolnej ręki, na wykonanie szczegółowego opracowania pokonkursowego.