Mali pacjenci, choć borykają się z poważnymi chorobami,  mają od czwartku powód do radości. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ulicy Chałubińskiego w miejscu starej świetlicy powstał dla nich Pokój Życzliwości. – W porównaniu do tego, co było przed majem, jest super! – mówiły dzieci, które czekały aż będzie można przeciąć wstęgę i zacząć się bawić. W ten sposób został otwarty czwarty Pokój Życzliwości we Wrocławiu. 

Fot. Maciej Leśnik

W czwartek 12 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu Pokoju Życzliwości we Wrocławiu. Są tutaj kolorowe pufy i krzesła, a także gry i książki. Całe pomieszczenie mieni się kolorami tak, jakby malarz użyczył mu wszystkich barw ze swojej palety. Metamorfoza starej szpitalnej świetlicy nie jest jednak zasługą jednej osoby.

Pokój Życzliwości we Wrocławiu jest darem od kilku organizacji i firm, które powstały lub działają we Wrocławiu i wspólnymi siłami chciały zrobić coś, co będzie użyteczne dla szerokiego grona dzieci. Razem ze Stowarzyszeniem Pozytywne.com, firmy SoftServe (oddział we Wrocławiu) oraz Pneumat System wsparły remont świetlicy w szpitalu przy Chałubińskiego. Nie był to przypadkowy wybór.

Do Kliniki Endokrynologii i Diabetologii trafia rocznie około 6 tys. pacjentów, którzy borykają się z zaburzeniami wzrostu, otyłością czy chorobami tarczycy. Aż 600-700 dzieci musi zostać tutaj na dłuższy pobyt. Najczęściej z powodu cukrzycy – świeżych zachorowań wśród pacjentów poniżej 6. roku życia jest dwa razy więcej niż w 2012 roku. Pokój Życzliwości staje się dla dzieci niezastąpionym miejscem zabawy i nauki, w którym łatwiej jest zapomnieć o chorobie, czekającej operacji czy rozłące z bliskimi.

Pokój Życzliwości we Wrocławiu Chałubińskiego

Fot. Maciej Leśnik

Tak kolorowo tu jeszcze nie było!

Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego to jedyna placówka o takim profilu na całym Dolnym Śląsku. W szpitalu przy ulicy Chałubińskiego działa od czterech lat. Dotąd w pokoju przeznaczonym dla dzieci brakowało niestety wyposażenia, żaluzji czy klimatyzacji, a samo pomieszczenie sprawiało ponure wrażenie.

– Ktoś kto miał okazję być tutaj przed majem, widzi różnicę, jak wyglądała świetlica, a jak prezentuje się teraz. Najlepiej mogą to ocenić dzieci. Życzę im, żeby czuły się tutaj dobrze – powiedziała prof. Anna Noczyńska, ordynatorka oddziału.

W imieniu dyrektora szpitala podziękowania sponsorom złożyła Wiesława Pierzgała.

– Lubię motto: ,,człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Zrobiliście to dla małych pacjentów. W ten sposób pomagacie im w leczeniu i uczycie, że warto coś zrobić coś dobrego dla innych. Chcę życzyć dzieciom zdrowia, aby nie musiały wracać na oddział. Gdy jednak do nas wrócicie, będzie Wam tutaj miło – mówiła zastępczyni dyrektora ds. technicznych i inwestycji.

Pokój Życzliwości we Wrocławiu Chałubińskiego

Fot. Maciej Leśnik

,,Kawałek szlachetnego nieba. Prosimy o więcej”

Dyrekcja szpitala i lekarze na co dzień pracujący z pacjentami podkreślają, że właśnie otwierają jeden z najładniejszych pokojów na całym oddziale. Metamorfoza starej świetlicy w kolorowy Pokój Życzliwości trwała kilka miesięcy i kosztowało około 25 tys. złotych. Nie każdy szpital może pozwolić sobie na taki wydatek.

Z pomocą przyszli pracownicy SoftServe, ukraińskiej firmy z branży IT, która od 2015 roku ma swoją polską centralę w stolicy Dolnego Śląska. Jako pierwsza szpital odwiedziła Olga Pasichnyk. Weszła do świetlicy, zobaczyła, w jakim jest stanie, i nie miała wątpliwości, że chce coś z tym zrobić.

– Zbieraliśmy środki w ramach naszej fundacji ,,Open Eyes”. Do remontu świetlicy dołożyło się bardzo wielu naszych pracowników, nie tylko z Wrocławia i z Polski. Najbardziej cieszą nas uśmiechy dzieci, które będą mogły się tutaj bawić. Mamy nadzieję, że powstaną kolejne Pokoje Życzliwości we Wrocławiu – dodał Remigiusz Samborski z firmy SoftServe.

Przedstawiciele wrocławskiego zespołu SoftServe. Fot. Maciej Leśnik

Szczególne podziękowania otrzymała firma Pneumat System. Prezes firmy Dariusz Pachura przekonał się, że życie pisze zupełnie niespodziewane scenariusze.

– Dwa tygodnie po decyzji o wsparciu remontu świetlicy, mój 2-letni syn zachorował na cukrzycę i razem z nim leżałem na tym oddziale. W ten sposób historia zatoczyła koło, ponieważ z ordynatorką oddziału znamy się 30 lat, ale po raz pierwszy spotkaliśmy się w szpitalu. Wtedy nie doczekaliśmy się z synem otwarcia Pokoju Życzliwości i przyznam, że momentami było ciężko. Przy kolejnej wizycie będziemy mogli się już tutaj spotykać – cieszył się Dariusz Pachura.

Fot. Maciej Leśnik

To już jedenasty Pokój Życzliwości w Polsce!

Fot. Maciej Leśnik

Projekt Pokoje Życzliwości wystartował cztery lata temu. Zainicjowało go Stowarzyszenie Pozytywne.com z Wrocławia – to samo, które zaangażowało się w świętowanie lubianego przez mieszkańców Dnia Życzliwości 21 listopada.

– Nasz pomysł polegał na tym, aby w szpitalach na oddziałach dziecięcych stworzyć przyjazne kilkanaście metrów kwadratów. Chcieliśmy, aby świetlice były dopasowane do potrzeb małych pacjentów – mówił Tomasz Żołyniak, prezes stowarzyszenia Pozytywne.com.

Stowarzyszenie proponuje remont świetlic prywatnym sponsorom, którzy chcą się zaangażować społecznie. Akcja przekroczyła już granice Wrocławia. Pokoje Życzliwości powstały również w Legnicy, Oławie, Poznaniu, Żorach, Skarżysku-Kamiennej, Rzeszowie czy Lubaniu.

Pierwszy Pokój Życzliwości powstał w szpitalu na Brochowie w 2013 roku, kolejny otworzył się rok później w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Kamieńskiego. W 2016 roku prezent otrzymali mali pacjenci z oddziałów okulistyki, laryngologii, ortopedii i nefrologii przy ul. Borowskiej. Czekamy na kolejne!

Tak wygląda Pokój Życzliwości we Wrocławiu Chałubińskiego