Czy Plan Transportowy dla Wrocławia, oddany właśnie do społecznych konsultacji, rozwiążę problemy komunikacyjne miasta?

Flagową inwestycją planu jest Aleja Wielkiej Wyspy. Tym samym niezbędna będzie zapowiadana od lat budowa Mostu Wschodniego.

Ma powstać także Oś Zachodnia z Leśnicy do centrum miasta. W planach jest również budowa mostu łączącego ulicę Racławicką z Aleją Piastów, przebudowa ulicy Buforowej i długo oczekiwany tramwaj na Nowy Dwór.

Tramwaj PESA we Wrocławiu
Jednak szyny

Dokument poświęca osobny rozdział na omówienie wykorzystania sieci komunikacyjnej dla usług użyteczności publicznej. Rozdział jest jednak mocno ogólny. Mowa w nim o trwającej wciąż dyskusji na temat metra wrocławskiego. Podkreślone zostało, że Plan nie przesądza o budowie podziemnej kolei miejskiej, ale też jej nie przekreśla.

Jednoznacznie zadeklarowano, że usługi tramwajowe nadal mają priorytet i  mają być wzbogacane przez linie autobusowe dowożące do węzłów przesiadkowych. Pojawiają się też informacje o zwiększeniu nacisku na wykorzystanie kolei w ruchu miejskim i aglomeracyjnym. Pisze się o wspólnych biletach i nowych, zmodernizowanych przystankach. Plan zakłada zwiększenie przewozów kolejowych z 3 do 6 proc. ruchu komunikacją publiczną, co ma dawać pole do dalszych działań.

Ogólniki

W planie brakuje konkretów a część danych jest nieaktualnych. Błędy dotyczą nie tylko ulic na obrzeżach, takich jak Zwycięska, ale też centrum miasta. Całość jest dość niespójna, czasem wręcz hurraoptymistyczna.

Brakuje informacji jak mają zostać sfinansowane inwestycje miejskie. Niektóre z nich wydają się sprzeczne z dotychczasową polityką miasta. Przykładem może być długo oczekiwany tramwaj na Jagodno. Prezydent wcześniej odżegnywał się od tej inwestycji twierdząc, że planów tramwaju na Jagodno nie było i nie ma. Podobnie zastanawiająca jest sprawa ramwaju na Nowy Dwór.

Dokument odnosi się także do inwestycji, które mają być zrealizowane przez inne jednostki niż samorząd Wrocławia. Mają one wpłynąć na osiągnięcie celów Planu. Wspomniano o sieci kolei aglomeracyjnej, która także jest dopiero w planach. Pisze się między innymi o budowie lub modernizacji dworców na Popowicach, Różance, Grabiszynie czy Lamowicach. Ważna ma być także modernizacja linii kolejowej z Jelcza do Wrocławia Sołtysowic. Tymczasem dworzec jak na razie nie ma nawet poczekalni. Plan odnosi się też do drogi od Bielan przez Łany do Długołęki czyli wschodniej obwodnicy Wrocławia. Pozostaje pytanie, czy jednopasmową drogę można nazywać obwodnicą Wrocławia.

Zapoznaj się z Planem – kliknij tutaj

Dokument jest aktualnie oddany do społecznych konsultacji, które mają potrwać do 30 marca. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 16 marca o godz. 18.00 w Barbarze przy ul. Świdnickiej, kolejne 21 marca o godz. 17.00.

Transmisja online ze spotkania konsultacyjnego:

Sławek Czarnecki