Po 10 miesiącach Obwodnica Leśnicy doczekała się kluczowej decyzji z punktu widzenia dokończenia całej inwestycji. Zezwolenie na rozpoczęcie odcinka między ulicami Piołunową i Osiniecką właśnie wydało Ministerstwo Rozwoju. Oznacza to, że budowa całej obwodnicy, która trwa już od października 2015 roku, może wkroczyć w ostatnią fazę.

Obwodnica Leśnicy Kiedy Otwarcie

mat. inwestora

Siedem kilometrów – tyle długości ma odcinek drogi, który pozwoli połączyć ulicę Średzką z rondem przy ulicy Granicznej. Przy całej inwestycji wartej 130 mln złotych wydaje się to drobiazgiem. Droga między ulicami Piołunową i Osiniecką była jednak kością niezgody między Ministerstwem Rozwoju a Wrocławiem, a jej projekt musiał zostać zmodyfikowany.

Problem wynikał z parametrów, których wymagają przepisy na poszczególnych klasach drogi. Są to między innymi rygory dotyczące minimalnych odległości między skrzyżowaniami. W układzie Wrocławia, gdzie powstająca obwodnica Leśnicy musi wpasować się w istniejącą siatkę ulic, był to warunek niemal nie do spełnienia.

Jest jednak możliwość, aby pogodzić sztywne przepisy z obiektywnymi realiami. Rozwiązaniem jest złożenie wniosku o tzw. odstępstwo ministerialne. Procedura, która dotyczyła wspomnianego odcinka była długotrwała, ale zakończyła się ostatecznie wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Obwodnica Leśnicy – na jakim etapie są pozostałe prace?

Praktycznie gotowy jest fragment łączący rondo na ulicy Granicznej z ulicą Osiniecką. Samochody zostały już wpuszczone na odcinek Graniczna-Rdestowa.

Finisz czeka także fragment, którym kierowcy będą przemieszczać się od Piołunowej do Wojska Polskiego. Obecnie trwa budowa na moście nad Bystrzycą.

W bardzo zaawansowanej fazie jest również droga od mostu do ulicy Średzkiej. Zgodnie z planami w weekend 29-30 lipca w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicy Lutyńską ma funkcjonować ruch wahadłowy. Kierowcy wciąż muszą jeździć tutaj uważniej ze względu na zwężenia i roboty.

Obwodnica Leśnicy – kiedy otwarcie?

Zgodnie z pierwotnymi planami obwodnica Leśnicy miała ruszyć jeszcze w 2017 roku. Dziesięć miesięcy oczekiwania na ostatnie zezwolenie zmienia te plany i przesuwa termin ukończenia całej inwestycji. Do kiedy? Prawdopodobnie będziemy musieli na nią poczekać przynajmniej do lata przyszłego roku.

Kolejnym powodem jest budowa węzła drogowego, który zapewni połączenie dróg w kierunku ulicy Kosmonautów. Wiele zależeć będzie od przetargu. Zostanie on ogłoszony jeszcze w tym roku.