Niedaleko ronda Powstańców Śląskich we Wrocławiu, u zbiegu ulic Sztabowej oraz Powstańców Śląskich, leży skwer, na którym zlokalizowano miejsce do zabawy i ćwiczeń psów. Teren ten, na którym co dzień spotykają się miłośnicy czworonogów, nie ma jeszcze nazwy. Od dzisiaj przez dwa tygodnie możecie oddawać głos na jedną z pięciu propozycji w konkursie, który organizują wspólnie Rada Osiedla Powstańców Śląskich, Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Portal i Magazyn „Wroclife”.

osiedle powstańców Śląskich wroclife

fot. Rada Osiedla Powstańców Śląskich

Górka Friebego, Psi Park, Skwer Marka Edelmana, Skwer Obrońców Wrocławia 1997 czy Skwer Psa Hachikō?

Skwer u zbiegu ulicy Sztabowej i Powstańców Śląskich to kolejny teren zieleni w naszym mieście oraz wymarzony plac zabaw dla czworonogów. Znajdują się tam obręcze, przeszkody, płotki do ćwiczeń i zabaw z psami. Nowy teren wciąż czeka na swoją oficjalną nazwę, którą może pomóc wybrać każdy z Was. Wystarczy oddać głos w poniższej ankiecie.

[ UWAGA! Głosowanie zakończone! ]

   Zatwierdź
   Wyniki

   Wszystkie propozycje zostały zgłoszone przez mieszkańców. Nazwę, która zwycięży w konkursie, samorząd Osiedla przekaże komisji Rady Miejskiej, odpowiedniej do spraw nazewnictwa ulic, placów i parków na terenie Wrocławia. Nazwa zacznie oficjalnie obowiązywać po wejściu w życie uchwały, którą będą musieli podjąć radni.

   Głosowanie potrwa od 14 lipca do 28 lipca do godz. 23.59. Swój głos możecie oddawać ponadto za pomocą karty do głosowania w siedzibie Rady Osiedla Powstańców Śląskich przy ul. Gajowickiej 96a oraz w CH Arena przy ul. Komandorskiej 66.

   Regulamin konkursu na nazwę skweru

   Która z propozycji najbardziej Was przekonuje? Przeczytajcie uzasadnienia nazw.

   1. Górka Friebego

   Karl August Friebe (ur. 17.01.1800 r. w Czernicy, zm. 11.05.1861 r. we Wrocławiu) właściciel cieszącego się największym w mieście uznaniem browaru, długoletni dzierżawca Piwnicy Świdnickiej. Wybitna postać ówczesnego wrocławskiego środowiska biznesowego, miłośnik i mecenas sztuki, wizjoner przemysłu rozrywkowo-rekreacyjnego. W 1854 r. z jego inicjatywy w okolicach dzisiejszych ulic Sztabowej, Pretficza i Powstańców Śląskich otwarto założenie ogrodowe zwane Górką Friebego.

   Korespondent warszawskiego pisma „Kłosy” tak opisywał obiekt w czerwcowym numerze z 1883 r.: „Urządzili tedy ogród na pięć tysięcy krzeseł, z elektrycznym oświetleniem, pięćdziesięciu kelnerów w dzień otwarcia nie mogło sobie dać rady – cały Wrocław wywędrował na Kleinburską drogę (ul. Powstańców Śląskich), o krzesła bójki staczano”. Dziennikarz nie przesadził. Etablissement Friebeberg był rozległym kompleksem rozrywkowo-rekreacyjnym. Zadbany park mieścił otwartą pijalnię wyposażoną w chłodnię piwa (zasilaną lodem wybieranym zimą z wrocławskich rzek oraz przywożonym z alpejskich lodowców – wówczas była to niezwykle ekskluzywna nowinka). Rozbudowany przez potomków Karla Augusta kompleks Friebeberg był naprawdę imponujący: miał wielką salę gastronomiczno-koncertową, punkt widokowy, skład beczek oraz pięciohektarowy ogród z muszlą koncertową, fontannami, pomnikami i kolumnadami. Obok głównego budynku znajdowała się rotunda, w której prezentowano „Panoramę bitwy pod Spichern” (obiekt podobny do dzisiejszej ekspozycji „Panoramy Racławickiej”). Obiekt istniał do 1945 roku (został rozebrany wskutek uszkodzeń wojennych) w miejscu dzisiejszego skweru. Pozostałości hali zostały ostatecznie usunięte podczas realizacji budynku Rondo Verona. Jedynym widocznym śladem dawnej chwały jest płyta taneczna – obiekt unikalny w skali naszego miasta, obecnie niszczejący. Uważny obserwator dostrzeże wyłaniający się spod ziemi obrys fontanny (druga – zachowana na powierzchni – mieści się już na prywatnej działce) i postumenty dawnych konstrukcji oświetleniowych.

   Przywrócenie temu terenowi historycznej nazwy mogłoby być zaczątkiem do przywrócenia i przybliżenia mieszkańcom pamięci historycznej tego miejsca, np. poprzez zapoznanie z jego dziejami przy pomocy tablic edukacyjnych. Ponadto, umożliwiłoby egzekwowanie od miasta ochrony zabytkowej płyty oraz wspomogłoby zabiegi o rewitalizację zieleni i alejek oraz montaż oświetlenia.

   Ciekawostka: pobliska ulica Łączności przed wojną nosiła imię Friebego (według ksiąg adresowych znajdowała się tam rezydencja rodziny Friebe). Świadczy to o wielkiej estymie, jaką cieszył się Karl August już za swojego życia.

   2. Psi Park

   Zdaniem zgłaszającej jest to nazwa zwyczajowa używana przez okolicznych mieszkańców już od kilku lat.

   3. Skwer Marka Edelmana

   Marek Edelman to jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, propagator wiedzy o powstaniu i grozie holocaustu, bohater jednej z najważniejszych książek dotyczących szoah – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, wywiadu-rzeki spisanego przez Hannę Krall. Po wojnie ceniony kardiochirurg, który przyczynił się do rozwoju tej dziedziny medycyny w powojennej Polsce.

   W latach 70. i 80. działacz opozycyjny, internowany w stanie wojennym, uczestnik technicznych ustaleń w podkomisji ds. zdrowia podczas obrad Okrągłego Stołu. Członek Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kawaler Orderu Orła Białego.

   Marek Edelman jest wybitną postacią historyczną. Do tej pory nie doczekał się upamiętnienia we Wrocławiu. Nadanie jego imienia skwerowi przy ul. Sztabowej stanowiłoby ponadto wyraz pewnej konsekwencji w nazewnictwie niewielkich oaz zieleni w tej części miasta: nieodległy skwer ze stawem (Osiedle Borek) nosi imię Mordechaja Anielewicza, poprzedniego przywódcy powstania w getcie, zaś jeden z najciekawszych placów zabaw w naszym mieście (Osiedle Gajowice) znajduje się na Placu Icchaka Lejba Pereca, wybitnego żydowskiego pisarza i poety, ważnego działacza społecznego.

   4. Skwer Obrońców Wrocławia 1997

   W tym roku (2017) mija dokładnie 20 lat od powodzi tysiąclecia. W 1997 roku wielka fala zalała stolicę Dolnego Śląska oraz tereny położone wokół Odry. Wydarzenie to, które nazwano Powodzią Tysiąclecia, zapisało się mocno w kronikach historycznych miasta. Wydarzenia sprzed 20 lat zasługują na szczególną pamięć przyszłych pokoleń ze względu na trud i poświęcenie mieszkańców miasta w walce z żywiołem. Wielka solidarność międzyludzka i poświęcenie pozwoliły obronić miasto w kilku bardzo ważnych punktach i nie doprowadzić do zalania innych dzielnic. Wrocław musi mieć miejsce, które upamiętnia bohaterskich obrońców.

   5. Skwer Psa Hachikō

   Oto uzasadnienie wnioskodawcy nazwy: „Moim zdaniem będzie to idealna nazwa dla tego parku, ponieważ znajduje się w nim teren, na którym mieszkańcy mogą tresować i bawić się ze swoimi psami. W pewien sposób nazwa mogłaby sugerować, co znajduje się w tym miejscu. Jednocześnie można upamiętnić jednego z najwierniejszych i najbardziej lojalnych psów w historii, który na stałe zagościł w kulturze wielu krajów”. Wszystkich zapraszamy do zapoznania się bliżej z historią wiernego psa Hachikō, chūken Hachikō, który przez 10 lat czekał w tym samym miejscu na swego pana. Może to będzie strzał w dziesiątkę?

   Wierny pies Hachiko

   Wierny pies Hachiko, źródło: Wikipedia