Aż 10 nowych parkingów w najbliższym czasie powstanie we Wrocławiu. Wszystkie wejdą w skład systemu „Parkuj i jedź”, który ma zachęcić – zarówno mieszkańców, jak i osoby dojeżdżające do pracy w stolicy Dolnego Śląska – do pozostawienia auta na obrzeżach i przesiadki w komunikację miejską albo pociąg.

Parking

fot. Tomasz Matejuk

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie podpisał umowę z wykonawcą budowy kolejnego parkingu typu Park&Ride na Psim Polu, w rejonie stacji kolejowej Wrocław Psie Pole. Przedsięwzięcie zrealizuje firma Mać Bud Usługi Budowlane Beata Rucińska, a prace pochłoną niespełna 663 tys. złotych.

– Inwestycja powstanie w trybie zaprojektuj i buduj. Prace projektowe zakończą się do końca maja 2018 roku, a budowa do lipca 2018 roku. Liczbę miejsc postojowych poznamy po zakończeniu prac projektowych, jednak ma być ich nie mniej niż 54 – zapowiadają przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Dodatkowo ZDiUM prowadzi jeszcze przetargi na budowę dwóch innych parkingów przesiadkowych: na Oporowie przy pętli tramwajowej i przy ulicy Ślężnej u zbiegu z Kamienną. Oba powstaną jeszcze w tym roku – obecnie trwa ocena złożonych ofert w przetargu.

– Zgodnie ze specyfikacją, parkingi powstaną w terminie 3,5 miesiąca od daty zawarcia umowy. Na Oporowie, na powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych powstanie 115 miejsc postojowych (z czego 5 dla osób niepełnosprawnych). Jezdnie manewrowe i koperty będą wykonane z nawierzchni bitumicznej, reszta z kostki betonowej. Z kolei przy ulicy Ślężnej, obok istniejącego parkingu P&R, powstanie 36 miejsc postojowych o nawierzchni wykonanej z betonu asfaltowego – wyliczają urzędnicy.

Ale nie tylko Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zamierza budować nowe parkingi typu „Parkuj i jedź” w naszym mieście. Duże zamówienie w tym zakresie prowadzi także spółka Wrocławskie Inwestycje – łącznie ma powstać siedem nowych parkingów, położonych przy stacjach kolejowych i przystankach komunikacji miejskiej.

Wygodna przesiadka z auta na tramwaj

Pierwszy przetarg na tę inwestycję ogłoszono wiosną i podzielono go na cztery części. Wówczas udało się wyłonić wykonawcę tylko jednej z nich, w ramach której powstaną parkingi w rejonie skrzyżowania ulicy Kosmonautów i Boguszowskiej oraz przy przystankach komunikacji zbiorowej przy zbiegu ulicy Kosmonautów i gen. Fieldorfa. To zadanie – za nieco ponad 3 mln 128 tys. zł – wykona firma Elektrotim.

Parking przy zbiegu Kosmonautów i Boguszowskiej będzie liczył około 85 miejsc postojowych, a na parkingu przy skrzyżowaniu Kosmonautów i gen. Fieldorfa zmieści się 48 aut.

Na pozostałe trzy części całego przedsięwzięcia urzędnicy rozpisali kolejne postępowanie. Spółka Wrocławskie Inwestycje właśnie wybrała najkorzystniejszą ofertę na realizację jednej z nich. Chodzi o budowę parkingów przy przystankach komunikacji miejskiej przy zbiegu ulicy Bardzkiej i Świeradowskiej oraz przy przystankach MPK przy skrzyżowaniu ulicy Opolskiej i Karwińskiej. Wybuduje, kosztem niespełna 1 mln 996 tys. złotych, również zrealizuje Elektrotim.

Parking przy zbiegu ulic Bardzkiej i Świeradowskiej będzie miał 47 miejsc, a parking przy skrzyżowaniu ulicy Opolskiej i Karwińskiej – 35. Na razie nie znamy jeszcze wykonawców dwóch pozostałych części tego przetargu, ale ich rozstrzygnięcie powinno nastąpić w najbliższym czasie.

– Wszystkie zadania chcemy zrealizować w przyszłym roku – zapowiada Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Z samochodu do pociągu

Dwie pozostałe części obejmują – odpowiednio – budowę parkingów w rejonie przystanku kolejowego Wrocław Grabiszyn i w rejonie przystanku kolejowego Wrocław Kuźniki oraz budowę parkingu przy przystankach MPK nieopodal zbiegu ulicy Opolskiej z Głubczycką.

Przy stacji Wrocław Grabiszyn powstaną w sumie dwa parkingi (północny i południowy), na których zmieści się łącznie 120 samochodów, a także 20 rowerów. Z kolei przy stacji Wrocław Kuźniki powstanie parking na 50 samochodów i dwa parkingi Bike&Ride po 10 miejsc postojowych.

Parking przy przystankach komunikacji miejskiej Opolska-Głubczycka będzie największym z planowanych obiektów. Zmieści się tam bowiem aż 170 samochodów, a w ramach prac budowlanych do rozbiórki pójdą stojące na tym terenie budynki.

Budowa wszystkich parkingów, koordynowana przez spółkę Wrocławskie Inwestycje, ma zostać dofinansowana ze środków unijnych.