Od czterech lat wrocławianie emocjonują się Wrocławskim Budżetem Obywatelskim, w jego cieniu odbywa się analogiczna, młodzieżowa rywalizacja.

Mowa o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim Wrocławia, który już po raz trzeci wspólnie organizuje gmina Wrocław oraz Instytut Edukacji Społecznej. Mimo że pieniądze przeznaczone na cały rok są trzy razy mniejsze niż jeden projekt z najniższego progu kwotowego WBO2016, to jednak nie one mają tu największe znaczenie. Każdego roku przybywa zarówno pomysłów jak i grup projektowych, same pomysły są coraz bardziej złożone i interesujące. Warto dodać, że tegoroczna pula wszystkich grantów to 40 000 zł, z czego maksymalne dofinansowanie jednego projektu to 1000 zł.

Zdaniem Damiana Fedorczuka, koordynatora projektu, patrząc na poprzednie edycje zwiększenie limitu środków przeznaczonych na jeden projekt nie jest potrzebne. Bardzo często wrocławska młodzież składa projekty na mniejsze kwoty. – To miasto Wrocław decyduje o wysokości środków przeznaczonych na konkurs – mówi Damian Fedorczuk.

Pula środków została już raz zwiększona po sukcesie pierwszej edycji konkursu. Niewykluczone zatem, że kolejny duży sukces skłoni prezydenta Wrocławia do zwiększenia nakładów.

Jakie pomysły?

Do tej pory dominowały projekty sportowe, ale nie brakowało również innych interesujących inicjatyw, jak chociażby „Piknik nad wodą” dla seniorów, gdzie osoby starsze miały okazję na terenie przystani nad Odrą nauczyć się korzystania z łodzi smoczych. Innym pomysłem na festyn było wydarzenie „Przygarnij psiaka” zorganizowanie przy schronisku dla zwierząt. Pokazano, że psy ze schroniska też są fajne. Zachęcano do adopcji a rodziny, które w trakcie festynu zgodzą się adoptować zwierzaki, otrzymały specjalnie przygotowane wyprawki.

Kamil Diduh jeden z liderów zeszłorocznego projektu „Badminton – czyli rekreacja dla wszystkich” twierdzi, że uwielbia sport i wraz z kolegami długie godziny spędza na zajęciach. Dlatego gdy dowiedział się o konkursie, od razu chciał w nim wziąć udział by swoją pasją zarażać innych. Projekt okazał się sukcesem, dlatego Kamil już myśli nad kolejnymi projektami, jakie złoży wraz z kolegami.

Jakie zasady MBOW ?

Sam Młodzieżowy Budżet Obywatelski Wrocławia różni się od swojego dorosłego odpowiednika, gdyż o przyznaniu środków decyduje kapituła konkursowa, której terminy obrad można sprawdzać na bieżąco na stronie organizatora (http://mlodziezowybudzet.ies.org.pl/harmonogram2016/). To nie koniec różnic. Aby złożyć projekt, nie wystarczy pomysł. Trzeba również mieć między 13 a 21 lat, mieszkać lub uczyć się na terenie Wrocławia oraz mieć dwóch znajomych, którzy pomogą ten projekt zrealizować. Projekt oceniany jest pod kątem:

  • jasno zdefiniowanej we wniosku potrzeby
  • działań adekwatnych do opisanej potrzeby
  • atrakcyjnych działań i różnorodnych sposobów komunikowania o planowanych działaniach
  • jasno i w sposób wymierny przedstawiają planowane korzyści
  • adekwatności budżetu do zaplanowanych działań

 

Wnioski składać można do 1 grudnia 2016 (maksymalny termin realizacji zadania). Ale myśleć o projekcie można już teraz.

 

Krzysztof Bielański