Gdyby nie ten projekt, prawdopodobnie o wielu z tych osób nigdy byś nie usłyszał. Żyjemy, pracujemy i mieszkamy w mieście, w którym codziennie mijamy tysiące z pozoru niewyróżniających się i anonimowych dla nas wrocławian. Teraz poznamy ich imię, nazwisko i pasję, którą mogliby zaimponować każdemu. Rusza projekt ,,Ludzie Wrocławia”, który prowadzi stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk.

Ludzie Wrocławia Młody Dolny Śląsk

Z Panią Feliksą Matuszak porozmawiasz na Placu Solnym – od 50 lat sprzedaje tutaj kwiaty. Kto wie, może dzisiaj, kiedy szedłeś szybkim krokiem, minąłeś się z Magdaleną Kanoniak, którą tysiące internautów kojarzy z videobloga ,,Radzka radzi”. A kiedy czekałeś na autobus, stał obok Ciebie Szymon Czupkiewicz, który podbił serca i podniebienia widzów programu Master Chef.

Co może łączyć te osoby i nas, którzy codziennie przemykamy w pośpiechu po wrocławskich ulicach? Wszystkie realizują swoją pasję w naszym mieście i chcą o niej opowiedzieć w ramach projektu ,,Ludzie Wrocławia”, który już niedługo oficjalnie wystartuje w naszym mieście. Jego patronem medialnym jest również portal Wroclife.

Inspiracja ze Lwowa i Nowego Jorku

Zebranie opowieści o zwykłych-niezwykłych wrocławianach jest projektem, który już zaczęło wcielać w życie stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk. W stolicy województwa ta organizacja działa energicznie od trzech lat, przekonując, że ,,To, że działasz, robi różnicę”. W tym czasie zrealizowało około 30 różnych konferencji, paneli dyskusyjnych i kampanii społecznych.

Celem jednego z takich działań – ,,Pan z Wrocławia? Bo ja też ze Lwowa” – jest przyjrzenie się bliżej Kresowiakom, którzy przybyli nad Odrę po II wojnie światowej i mieszkają tutaj do dzisiaj. Panorama Racławicka, Ossolineum czy pomnik Aleksandra Fredry to symbole miasta, które Wrocław zawdzięcza właśnie rodakom z Kresów. 70 lat po odbudowie miasta z gruzów te dwie odległe geograficznie krainy wciąż się przenikają.

Już przy okazji prac nad tym projektem padła propozycja, aby zebrać historie mieszkańców w jeden zbiorowy portret. Inspiracją był popularny profil ,,Humans of New York”, który pokazuje niezwykłe sylwetki na pozór zwykłych mieszkańców tego amerykańskiego miasta. Teraz czas, aby swoją opowieść snuła stolica Dolnego Śląska.

– W naszym mieście jest wielu mieszkańców z niezwykłymi talentami i uzdolnieniami, choć na ogół nie są znani szerszej publiczności. Chcemy do nich dotrzeć: poznać i przedstawić ciekawe osoby, o których jeszcze nikt nie słyszał – opowiada Łukasz Podgórny, jeden z pomysłodawców i koordynatorów akcji.

Ludzie Wrocławia Młody Dolny Śląsk

Simon Cooks (Szymon Czupkiewicz) – bloger kulinarny, uczestnik programu Master Chef

Wrocław miastem spotkań nie tylko z nazwy

Swoją historię już opowiedziało członkom stowarzyszenia ponad 20 ,,Ludzi Wrocławia”. Wśród nich są artyści, rzemieślnicy, dziennikarze czy muzycy, a nawet kucharze. Nie mówią o przepisie na ,,sukces”, choć pasja dla wielu z nich stała się także sposobem na życie.

– Wielu z nich na początku jest nieco zaskoczonych faktem, że ktoś się z nimi skontaktował i chce ich pokazać Wrocławiowi. Po prostu lubią to, co robią i uważają skromnie, że nie jest to nic nadzwyczajnego – zauważa Łukasz Podgórny.

Do listy ,,Ludzie Wrocławia” członkowie stowarzyszenia dopisują cały czas nowe imiona i nazwiska. Pierwsi bohaterowie sąsiadują z nimi na co dzień w bloku, w ławce na uczelni, siedzą obok przy biurku w pracy. Do kolejnych osób trafiają przez znajomych, a nie rzadko przez… przypadek.

Wszystkie historie będzie można już niedługo przeczytać na stronie www.ludziewroclawia.pl. Portal będzie także zawierał zakładkę ,,Opowiedz mi”. Dzięki temu z własnej inicjatywy będziemy mogli zgłosić siebie lub inną znaną nam osobę, z którą skontaktują się członkowie stowarzyszenia. Oddolność jest jednym z założeń akcji. Niektóre znajomości zawiązują się zupełnie spontanicznie.

– Pewnego dnia byliśmy umówieni na rozmowę. Na Rynku zatrzymaliśmy się przy występie jednego z ulicznych zespołów. Podeszliśmy, zamieniliśmy kilka zdań, zaproponowaliśmy udział w projekcie. Reakcja była bardzo pozytywna. Niedawno mieliśmy okazję opowiadać o ,,Ludziach Wrocławia” na antenie Radia RAM. Po audycji odezwały się do nas dwie osoby. Jedna uwielbia rzeźbić, druga maluje. Z nimi również się skontaktujemy – mówi Łukasz Podgórny.

Spotkania i osobiste rozmowy są sednem projektu, bez którego nie miałby on sensu. Zaczyna się od pytań o chęć udziału w akcji, pasję, radość, którą przynosi i codzienne życie. Po tej pierwszej rozmowie członkowie stowarzyszenia umawiają się z daną osobą na dłuższe spotkanie, zrobienie zdjęć. W ten sposób Wrocław z anonimowej metropolii staje się prawdziwym Miastem Spotkań.

Ludzie Wrocławia Młody Dolny Śląsk

Martyna Rak – studentka architektury, właścicielka firmy produkującej ręcznie malowane bluzy Teka Handmade

Ciąg dalszy historii nastąpi

Owocem rozmów będą kolejne sylwetki wrocławian, które będą się stopniowo odsłaniać na stronie internetowej. Portal ruszy po Świętach Wielkanocnych. Bohaterzy projektu przywitają się z nami również na Facebooku i Instagramie, gdzie stowarzyszenie planuje utworzyć osobny profil poświęcony ,,Ludziom Wrocławia”. A gdyby tak te wszystkie osoby mogły się ze sobą spotkać?

Organizatorzy, uczestnicy i wszyscy mieszkańcy będą mieli ku temu okazję. Po pierwszym miesiącu projektu odbędzie się wernisaż, podczas którego w jednym z wrocławskich lokali zebrane zdjęcia i historie zostaną przedstawione w dużym formacie. W tej przyjaznej przestrzeni uczestnicy projektu zaprezentują swoją pasję: oczarują nas śpiewem, pokażą swoje dzieła lub pozwolą zasmakować w przyrządzonych przez siebie potrawach.

Członkowie stowarzyszenia liczą, że uda im się zarazić pasją kolejnych mieszkańców. Jeżeli akcja spotka się z pozytywnym odzewem, nie wykluczają kolejnych wernisaży lub kameralnych spotkań z poszczególnymi postaciami w mniejszym gronie. Dalszy ciąg, jak zawsze, napisze życie.

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk

Młody Dolny Śląsk logo

to grupa młodych ludzi, którzy podkreślają, że nie jest im obojętne to, co dzieje się w naszym regionie. We Wrocławiu działa prężnie od 3 lat, regularnie organizując spotkania z czołowymi postaciami dolnośląskiego sportu, mediów, kultury i polityki.

Do tej pory w działania stowarzyszenia zaangażowało się 30 osób, które zrealizowało wspólnie ponad 40 projektów, m.in. od konferencji naukowych i eksperckich (konferencji Smart Region) poprzez warsztaty dla młodych ludzi (Akademia Nowego Marketingu) aż po kampanię społeczne dla wszystkich mieszkańców np. #HealthySelfie. W ten sposób Młody Dolny Śląsk chce przyczyniać się do podnoszenia jakości życia w regionie, stawiając na wiedzę, edukację obywatelską, praktyczne umiejętności i społeczne zaangażowanie.