Magistrat szykuje się do budowy kilku nowych linii tramwajowych we Wrocławiu. Najszybciej powinna powstać trasa wzdłuż ulicy Hubskiej, a w następnej kolejności – torowiska na Popowice i Nowy Dwór. Sprawdzamy, na jakim etapie są przygotowania.

Torowisko na ulicy Hubskiej

mat. inwestora

Na początku sierpnia spółka Wrocławskie Inwestycje wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę około 600-metrowej trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Hubskiej – na odcinku od ulicy Glinianej do Dyrekcyjnej. Dodajmy, że to już drugie postępowanie na realizację tego przedsięwzięcia. Pierwsze zostało unieważnione wiosną, ze względu na uchybienia w dokumentacji złożonej przez potencjalnych wykonawców.

Teraz urzędnicy zdecydowali się na polsko-hiszpańskie konsorcjum Balzola, które zaproponowało cenę niespełna 35 mln 332 tys. złotych.

– Wybór nie jest jeszcze prawomocny, ale spodziewamy się, że we wrześniu będzie można podpisać umowę. Roboty chcielibyśmy rozpocząć na przełomie września i października. Prace potrwają przez 2018 rok. Ale szczegóły będziemy uzgadniać przy podpisaniu kontraktu – tłumaczy Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Trwa już z kolei przebudowa ulicy Dyrekcyjnej, od ulicy Hubskiej do skrzyżowania z ulicą Joannitów – to inwestycja ściśle powiązana z budową nowego torowiska.

Tramwaj pojedzie na Popowice…

Na najbliższe lata magistrat planuje także dwie inne, duże inwestycje tramwajowe. Chodzi o budowę nowych tras na Popowice i Nowy Dwór. Dla obu tych przedsięwzięć na ukończeniu jest już opracowywanie dokumentacji projektowej.

– Jesienią planujemy ogłaszać przetargi. W 2020 roku na obu projektach powinny pojawić się tramwaje – zapowiada Marek Szempliński.

Do budowy trasy tramwajowej na Popowice – od ulicy Jagiełły do Milenijnej, wzdłuż ulicy Długiej, Starogroblowej i Popowickiej, miasto szykuje się już od dłuższego czasu. Ma to być alternatywa dla linii tramwajowej wzdłuż ulicy Legnickiej.

W ramach całej inwestycji powstanie także węzeł przesiadkowy przy stacji kolejowej Wrocław-Popowice, konieczna będzie też przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Długą.

… i na Nowy Dwór

Z kolei w maju magistrat przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Urzędnicy chcieli poznać opinię mieszkańców na temat lokalizacji przystanków – kluczowych i tych na ulicy Rogowskiej (w obrębie osiedla), planowanych zmian w organizacji transportu publicznego po uruchomieniu TAT oraz wyposażenia nowej pętli tramwajowej i autobusowej w rejonie przystanku kolejowego Wrocław Nowy Dwór.

Nowa trasa autobusowo-tramwajowa o długości około 7 km rozpocznie się na placu Orląt Lwowskich, a zakończy przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór. Linia będzie biec wzdłuż ulicy Robotniczej, Strzegomskiej i Rogowskiej.

Z Nowego Dworu do centrum będą kursować dwie linie tramwajowe, dzięki czemu przejazd ma zająć, niezależnie od godziny, mniej niż 20 minut. Na całej trasie może powstać do 15 par przystanków, w większości w lokalizacjach zbliżonych do obecnych przystanków autobusowych.

– Tramwaj kończący się przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór będzie stanowił – razem z koleją, autobusami i parkingami – atrakcyjny węzeł przesiadkowy, który przyniesie dodatkowych pasażerów i dzięki temu zapewni sukces nowej trasie tramwajowej – podkreślają urzędnicy.

Cała trasa będzie wyposażona także w wygodną drogę rowerową, powstaną też brakujące chodniki i dojścia piesze do przystanków.

Trasa tramwaju na Nowy Dwór

fot. UM Wrocławia

Ponadto, zgodnie z Wrocławskim Programem Tramwajowym, do 2022 roku powinny być gotowe także dwie inne trasy tramwajowe: linia na Swojczyce od Sępolna oraz linia na Ołtaszyn od parku Południowego.

Z kolei po 2022 roku wśród najpilniejszych inwestycji miasto wymienia trasy tramwajowe na Psie Pole, wzdłuż ulicy Borowskiej, na Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice i Bartoszowice.