Zarobki we Wrocławiu należą do najwyższych w Polsce – wynika z danych GUS-u. Przeciętny wrocławianin zarabiał w zeszłym roku nieco ponad 4800 złotych miesięcznie, co dało stolicy Dolnego Śląska dziesiąte miejsce w rankingu polskich miast o najwyższych wynagrodzeniach.

Pieniądze

fot. pixabay.com/CC0

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w 2016 roku we wszystkich 66 miastach na prawach powiatu w Polsce.

– Dane o wynagrodzeniach podaje się w ujęciu brutto, czyli łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od 1999 roku ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) płaconymi przez ubezpieczonego pracownika – tłumaczą przedstawiciele GUS-u.

Przy wyliczaniu przeciętnych wynagrodzeń, nie uwzględniono podmiotów gospodarczych o liczbie zatrudnionych poniżej 9 osób.

Ile zarabia się we Wrocławiu?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w stolicy Dolnego Śląska wyniosło w zeszłym roku 4800,54 złotych, czyli 111,9 proc. krajowej średniej (ta wynosi 4 290,52 zł). Ten wynik dał Wrocławiowi dziesiątą pozycję wśród miast o najwyższych zarobkach.

Co dość zaskakujące, na szczycie listy znalazło się Jastrzębie-Zdrój, gdzie średnia pensja to ponad 6131 złotych (prawie 143 proc. średniej dla całej Polski). Lepiej niż we Wrocławiu płacą także w Warszawie, Jaworznie, Katowicach, Płocku, Gdańsku, Sopocie, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej.

Natomiast najmniej zarabiają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego (3229,18 zł), Grudziądza (3323,90 zł) i Świętochłowic (3353,91 zł).

Dolny Śląsk tylko za Mazowszem

Eksperci portalu wynagrodzenia.pl sprawdzili z kolei, w których województwach zarabia się najwięcej.

– Wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosną. Tendencja wzrostowa utrzymywała się nawet podczas światowego kryzysu gospodarczego i nic nie wskazuje na to, aby miała ulec zmianie – tłumaczą.

Co nie jest zaskoczeniem, najwyższe przeciętne zarobki otrzymują mieszkańcy województwa mazowieckiego (5300 zł).

– Należy jednak pamiętać, że na obraz całego województwa najbardziej rzutują zarobki pracujących w Warszawie, przez co średnia dla województwa jest zawyżona i nieadekwatna do realiów miejscowości oddalonych od stolicy – podkreślają przedstawiciele Sedlak & Sedlak.

Na drugim miejscu, za Mazowszem, uplasował się Dolny Śląsk. W naszym województwie przeciętne miesięczne w 2016 roku wyniosło 4450 złotych. Na kolejnych miejscach znajdziemy województwo pomorskie i śląskie.

A najbardziej – w negatywnym sensie – wyróżniają się wynagrodzenia w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie według województw w 2016 roku

Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS