19 czerwca w Centrum Kongresowym w Kompleksie Hali Stulecia odbyła się V edycja Wrocławskiego Forum Kobiet. Pojawiły się zarówno tematy z zakresu wystąpień publicznych, mody i dobrego samopoczucia, jak i finansów oraz profilaktyki zdrowia w kardiologii. 

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

Oficjalnego otwarcia V Wrocławskiego Forum Kobiet dokonała jedna z organizatorek wydarzenia – Eliza Greber z Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy. Następnie na scenę zaproszona została wicemarszałek Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego – pani Ewa Mańkowska, która życzyła wszystkim zgromadzonym kobietom, aby niezależnie od swojego wieku zawsze pozytywnie postrzegały świat i same siebie.

Beata Tadla: Jak występować publicznie?

Pierwszym wystąpieniem był wykład znanej dziennikarki Beaty Tadli dotyczący wystąpień publicznych. Zwróciła ona uwagę na to, że ton głosu, jego barwa i wysokość, może mieć znaczenie podczas wystąpień publicznych. Do większości słuchaczy przemawia, jeżeli głos mówcy jest niski. Przykładem na to może być była brytyjska premier Margaret Thatcher, która zanim została wybitnym politykiem, przeszła specjalne szkolenie z intonacji i zmieniła swoją barwę głosu na niższą. Ważne jest również, aby podczas przemawiania, nasza wypowiedź była spójna i konkretna. Powinniśmy mówić wyraźnie i zrozumiale, ale nie zbyt wolno. Problemem nie są wady wymowy – nigdy nie jest późno, aby je wyeliminować.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

Krzysztof Ibisz: Co motywuje nas do działania?

Po wykładzie o pięknej mowie do dziennikarki na scenę dołączył Krzysztof Ibisz. Znany prezenter telewizyjny opowiedział o tym, co motywuje go do codziennego działania. Jest to przede wszystkim sport, rodzina, przyjaciele, a nawet jego pies. Ibisz uważa również, że powinniśmy się cieszyć ze wszystkiego co mamy.

-Ważne jest aby po prostu żyć! Jest tyle miejsc, które trzeba zobaczyć, tyle książek, które trzeba przeczytać i tyle filmów, które trzeba obejrzeć, że zdecydowanie nikomu z nas nie starczy na to czasu – podkreślał.

Na planie „Tańca z gwiazdami” pracował głównie z kobietami – stwierdził, że to właśnie one są dobrze zorganizowane, dokładne i punktualne. Najmniej potrzebny jest nam gniew i zazdrość: jeżeli się tego pozbędziemy, będziemy szczęśliwsi. Na końcu padło pytanie od Beaty Tadli, czy uważa, że nasz kraj jest gotowy na kobietę prezydenta. Jego zdaniem płeć nie ma znaczenia: liczy się profesjonalizm, osobowość, wiedza i zaangażowanie.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

Dr Iwona Gnach: Zainwestujmy w uśmiech

Po wywiadzie na scenę weszła dr Iwona Gnach z Kliniki Unident Union- lekarz stomatolog, ekspert w dziedzinie stomatologii, ortodoncji, implantologii, certyfikowany lekarz American Academy of Aesthetic Medicine oraz znany stylista – Tomasz Jacyków. Tematem rozmowy było to, jak ważny jest zdrowy i piękny uśmiech dla naszego wizerunku. Pierwsze spojrzenie mówi o nas bardzo dużo. Nie powinniśmy się bać uśmiechać, a jeżeli wstydzimy się naszych zębów lub zgryzu, powinniśmy się udać do specjalisty, który zadba zarówno o naszą estetykę jak i zdrowie.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

Jak stworzyć inteligentny dom?

Po krótkiej przerwie zaczął się panel popołudniowy na temat „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, czyli jak zamieszkać ładnie w inteligentnym domu. Rozmowę na ten temat prowadziła Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz Domar- Aldona Mioduszewska z prelegentkami: Joanną Romer-Bodak (właścicielką salon BoConcept Wrocław), Iwoną Folleher (menadżerką marketingu Viessman), Martyną Zasławską (Key Account Manager Danfoss Poland) i Eweliną Filon (przedstawicielką firmy F&F).

Inteligentny dom to taki, w którym wszystkie urządzenia słuchają właściciela. Można w nim się czuć komfortowo, przyjemnie i wszystko jest pod kontrolą. W naszym kraju stylem najczęściej wybieranym do nowych mieszkań jest styl skandynawski – cechujący się białą barwą we wnętrzu oraz użyciem materiałów ekologicznych. Meble z reguły są funkcjonalne i o prostym kształcie. Dom powinien być ciepły, miły, radosny i powinniśmy się czuć w nim dobrze.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

Zapanujmy nad finansami

Taki tytuł nosiło kolejne spotkanie. Prowadziła je Magdalena Janocka- Trelak,dyrektor ds. Transakcji Strategicznych w Grupie Kapitałowej KRUK, oraz Dominik Nawrocka, przedsiębiorczyni, inwestorka i autorka książki „Kobieta i pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet”.

Świat finansów powinien być znany każdej kobiecie, jeżeli tak nie jest – warto się w tym zakresie dokształcić. Z badań wynika, że 58% Polaków uważa, że ich wiedza w tym zakresie jest na poziomie podstawowym. Aby domowy budżet był sprawny, każda z nas powinna zacząć od tego, że raz w tygodniu przegląda faktury, paragony itd. Warto także raz w miesiącu zrobić audyt w postaci przejrzenia tego, gdzie mamy ulokowaną gotówkę. Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie domowego miesięcznego budżetu na 6 podstawowych grup:

1 grupa- największy budżet, który przeznaczmy na bieżące wydatki. Powinien wynosić 55% wydatków.
2 grupa- przyjemności, na które przeznaczamy 10% wydatków
3 grupa- duże wydatki, także 10%
4 grupa- inwestycje czyli oszczędzanie, które powinny stanowić 10% wydatków.
5 grupa- dobroczynność, powinniśmy przeznaczyć ją na organizacje, stowarzyszenie lub fundacje- 5 % wydatków
6 grupa- edukacja, na którą powinniśmy przeznaczyć 10% wydatków.

Jeżeli uważamy, że nasza miesięczna wypłata jest zbyt niska, aby w pełni realizować domowy budżet – warto się nad tym zastanowić i zmienić pracę.

Tomasz Jacyków: moda bez tajemnic

Po południu stylista Tomasz Jacyków opowiedział o tym, czym jest dress code w biznesie oraz podstawowych błędach w ubiorze. Przedstawił także krótką historię mody, czym bardzo zaciekawił wszystkich uczestników forum. Odbył się mini pokaz: 4 modelki zaprezentowały różne propozycje, a Tomasz Jacyków pokazał, jak za pomocą jednego szczegółu można zmienić całą koncepcję stylizacji. Stylista uważa, że nie jest ważny rozmiar: wystarczy dbać o siebie i świadomie się odżywiać.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet

O czym warto pomyśleć wcześniej?

O charakterze mody i dobrego stylu dyskutowały gwiazdy programu „Ostre Cięcie”- Andrzej Wierzbicki i Tomasz Szmidt. Panowie stwierdzili, że to fryzjer musi wiedzieć, co chce zaproponować swojej klientce. Włosy mają dopełniać styl kobiety, być jej ozdobą i podkreślać konkretną osobowość.

Ostatnim tematem poruszanym w ramach forum była profilaktyka zdrowia w kardiologii oraz zdrowa dieta. Dr n. med. Magdalena Wawrzyńska- specjalista kardiolog, adiunkt Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wskazał, jak odpowiednio wcześniej rozpoznać objawy choroby i zawału serca. Zachęcała do wykonywania cyklicznych badań.

Następnie Elżbieta Lange – autorka książki „Gdybym tylko schudła” i „Nie tłucz się dietami” opowiadała o tym co decyduje, że możemy się skutecznie odchudzić i co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Podczas wykładu Zoi Porwisiak- kosmetologa z Salonu Urody Beata Trawińska, panie dowiedziały się, jak dbać o piękne ciało.

V Wrocławskie Forum Kobiet

V Wrocławskie Forum Kobiet