Do tej pory każdy, kto chciał podać drugiej osobie dane do przelewu, musiał albo pamiętać 26-cyfrowy numer konta bankowego, albo mieć go gdzieś zapisany. Na pomysł, jak ułatwić sobie i innym życie wpadli wrocławianie, którzy stworzyli serwis przelejna.pl.

Komputer

fot. pixabay.com, CC0

Marcin Wolniak, jeden z twórców serwisu tłumaczy, że pomysł powstał – jak to zwykle przy startupach bywa – z dwóch powodów: potrzeby i lenistwa.

– Często dokonuję transakcji w internecie i irytowało mnie ciągłe logowanie do banku, kopiowanie numeru konta i późniejsze przesyłanie go. Prościej jest podać komuś login, który samemu się stworzyło i się go pamięta. Z przelejna.pl mamy też gwarancję, że nikt nie pomyli się przy przepisywaniu numeru – podkreśla Wolniak.

Dziecinnie prosty system

Aby zacząć korzystać z systemu, wystarczy wejść na stronę internetową i założyć konto, podając swój unikatowy login i przypisując do niego numer rachunku bankowego. I tyle. Przed każdym z loginów automatycznie dodawany jest symbol dolara „$” – tak, aby każdy już na pierwszy rzut oka wiedział, z czym ma do czynienia.

– To taki bankowy hash „#” jak w Twitterze, który pozwala na odróżnienie innego typu loginów od naszego pomysłu. Teraz każdy widząc symbol „$” przed ciągniemy znaków będzie wiedział, że jest to ukryty numer IBAN – wyjaśnia Sławomir Zborowski, pomysłodawca serwisu.

Do wyboru jest też kilka dodatkowych opcji, jak określenie terminu wygaśnięcia loginu lub jego ukrycie. Trzeba także podać adres mailowy, by w razie konieczności móc przypomnieć użytkownikowi jego dane. Twórcy serwisu zapewniają, że wszystkie dane są odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Dodają, że podajemy tylko numer konta, który sam w sobie jest bezpieczny i nikt nie może nic niepożądanego z nim zrobić.

Dzięki wrocławskiemu serwisowi, każdy może w prosty i szybki sposób podać drugiej osobie numer IBAN z pamięci. Jak tłumaczą autorzy strony, dobrą praktyką jest zamiana numeru konta na swoje dane osobowe: $ImięNazwisko. Radzą, że jeśli posiadasz kilka kont, dodaj na końcu kolejne cyfry ($ImięNazwisko2) lub nazwę banku ($ImięNazwiskoBankXYZ).

– Można też użyć swojej ksywy, numeru telefonu, imienia dziecka lub dowolnej innej kombinacji. Ważne, że od teraz raz na zawsze masz swój numer konta bankowego pod ręką – podkreślają.

Przelejna.pl

mat. prasowe

Made in Wrocław

Pomysłodawcy liczą po cichu na ustandaryzowanie tego systemu i zainteresowanie pomysłem zarówno banki, jaki i sklepy internetowe oraz portale aukcyjne.

– Pomysł powstał we Wrocławiu i naturalnie w pierwszej kolejności będziemy chcieli zainteresować naszym pomysłem lokalne instytucje. Szczęśliwie to w stolicy Dolnego Śląska jest oddział Allegro i Amazona – serwisów, przez które każdego dnia przechodzą miliony transakcji pieniężnych – zaznacza Marcin Wolniak.

Twórcy serwisu podkreślają, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten system przenieść też na papierowe druczki.

– Zamiast wpisywać pełnego numeru konta, można przecież wpisać w druczku $login. Ostatnio rejestrowałem samochód i właśnie musiałem przepisywać 26 cyfr numeru konta urzędu miasta, a gdyby banki i instytucje państwowe wdrożyły nasz pomysł, wystarczyłoby na druczku wpisać np. $PrawoJazdy i system automatycznie przesłałby pieniądze na właściwe konto – dodaje Marcin Wolniak.